A műemléki épületek, például a székesegyházak esetében a tűz az egyik különösen nagy veszély. A leégett párizsi Notre Dame-székesegyház újjáépítése várhatóan sok tízmillió euróra kerül. Az anyagi veszteségen túlmenően lehetetlen teljes mértékben számszerűsíteni a műkincsek és kulturális műtárgyak elvesztéséből eredő károkat. (A nyitó képen: az aacheni dóm.)
A párizsi Notre-Dame-székesegyházban, 2019 áprilisában bekövetkezett pusztító tűzvész után sürgősen felülvizsgálták az UNESCO által világörökségi helyszínnek nyilvánított aacheni székesegyház tűzvédelmi rendszerét, majd a hazánkban is jelen lévő ABB technológiájából felépülő rendszert telepítettek.
A németországi, aacheni főszékesegyháznak sokáig csak egyetlen, a tetőszerkezetbe telepített tűzjelző rendszere volt. A jórészt fából készült szentély, az oltárok, az orgona, valamint a textilművészeti tárgyak védtelenek voltak. Tekintettel a 9. században épített műemlék átfogó védelmének a hiányára – és a Párizsban bekövetkezett katasztrófára – sürgős cselekvésre volt szükség.
Az aacheni dóm fenntartásáért felelős hatóságok úgy döntöttek, hogy az 1200 éves zarándoktemplomot, Nagy Károly császár temetkezési helyét csúcstechnológiájú tűzvédelmi rendszerrel látják el. A munkát a mesterséges intelligencia támogatásával végezték: segítségével azonosították a potenciális veszélyforrásokat és hibalehetőségeket, és a teljes elektromos rendszer felújítását ezt is figyelembe véve végezték el. A felújítás fontos elemeként az ABB ívzárlatfigyelő készülékeit (AFDD reléket) telepítették, hogy segítségükkel megelőzzék a kontakthibákból kialakuló ívzárlatokat, amik tüzet eredményezhetnek, ahogyan az a Notre Dame-ban történt négy évvel ezelőtt.
Az elektromos ívkisülés jelensége a villamos felsővezetékénél is megfigyelhető, amikor a jármű elhaladásakor a vezeték és az áramszedő között néha pattogó, repülő szikrák keletkeznek. Ezek az ívek általában akkor keletkeznek, ha két elektromos vezető között nincs elegendő távolság vagy szigetelés. Ez a jelenség a villamos kapcsolókészülékeken belül is előfordulhat, ha például két érintkező nem válik el elég gyorsan egymástól. Elhasználódás, észrevétlen anyaghibák miatt előfordulhat, hogy a feszültség alatt álló részek közötti szigetelőréteg idővel elveszíti szigetelőképességét. Előfordulhat, hogy a berendezésben észrevétlenül bekövetkező ívhiba nem azonnal okoz tüzet, azonban a kialakuló magas hőmérséklet felgyorsítja a termikus elhasználódást, és ezzel rontja a készülék biztonságos és megbízható működését.
A felsorolt veszélyek miatt a teljes elektromos infrastruktúrán állandó ívzárlat-figyelési és megelőzési rendszer kiépítése kiemelt fontosságú. Az ABB AFDD technológiája folyamatosan figyeli, elemzi a frekvenciát, a feszültséget és az áramerősséget avégett, hogy észlelje egy esetleges ívveszélyre utaló jeleket. Ívzárlat kialakulásakor az érintett berendezések azonnal lekapcsolódnak. Ez alapvetően csökkenti a berendezések hibájából fakadó elektromos tüzek kockázatát.
Az aacheni székesegyház új védelmi rendszerének tervezői ezt a megoldást választották, mert gazdaságos és nem bonyolult, miközben szavatolja a hatékony tűz- és létesítményvédelmet. Az új védelmi rendszert az Aachener Karlsverein-Dombauverein által gyűjtött adományokból és Észak-Rajna-Vesztfália tartomány támogatásából finanszírozták.