A díjalapító Őze Áron mindenekelőtt arról beszélt, hogy a Pesti Magyar Színház eddigi tevékenysége során is kiemelt figyelmet fordított a nagyszínpadi gyermekelőadások alapjául szolgáló új magyar művek megrendelésére, így máris együtt dogoztak, dolgoznak, mint Berg Judit, Böszörményi Gyula, Jeney Zoltán, vagy Szabó Borbála. Az igazgató a december 31-vel lejáró megbízatása után is szeretné folytatni a munkát, ezért már benyújtotta a pályázatát. Mindenesetre az eddig kialakított koncepció annyira megfelelt a fővárosi vezetésnek, hogy az új pályázati kiírásban feltétel is lett a gyermek- és ifjúsági és családi koncepció folytatása.
Ennek a kezdeményezésnek a része az új Csukás István-díj létrehozása, amelyet maga az író is örömmel fogadott, és elvállalta a díj kuratóriumi elnöki tisztét. A kuratórium további tagsága: Balázs Ágnes, Berg Judit, Böszörményi Gyula, Göttinger Pál, Jeney Zoltán, Perczel Enikő, Őze Áron és Szabó Borbála.
Berg Judit író és négygyermekes édesanya, akinek Rumini című mesejátéka a színház jelenlegi egyik legnépszerűbb előadása, kiemelte, mennyire szükség van folyamatosan a jó darabokra. Erre rímeltek Jeney Zoltán szavai is, hogy alig kap teret a gyermekirodalmunk külföldön, nem mintha nem születnének jó előadások. (Az ő Rév Fülöp című regényadaptációját október elején mutatja be a színház Göttinger Pál rendezésében.)
A Csukás István-díjra meghívásos pályázat útján kerül sor, ami azt jelenti, hogy a Pesti Magyar Színház elsősorban az országos színházi, szakmai szervezeti, rádiós stb. kapcsolatok révén felkéri az illetékeseket, hogy jelöljék a műfaj rangos szerzőit a pályázatra! Ezáltal a terület szakmai kommunikációja is megerősödhet, és a nívós, helyi műhelyek munkái is jobban megismerhetővé válik az országos körforgásban.
Göttinger Pál főrendező ismertette, hogy az elképzelések szerint az volna jó, ha december végéig érkeznének be a pályaművek, amelyeket februárig olvasnának és bírálnának el. A pályázat nem pénzdíjas, a díjazás maga a létrejövő színpadi előadás. Műfaji megkötöttség nincs, sőt, minél változatosabbak a műfajok, annál jobb. A már ismert irodalmi anyagok új adaptációja ugyanúgy újnak számít, mint a most születő eredeti darabok. Amelyik mű jó, de valamilyen oknál fogva nem adható elő a nagyszínpadi körülmények között, azokat is segítik megjelentetni pl. online folyóiratban, illetve kiajánlani másutt történő előadásra.
A Csukás István-díjjal kapcsolatos minden további eseményt, rendezvényt a színház továbbra is a jó együttműködés jegyében, stílusosan a Mesemúzeum és Meseműhely keretei között kíván megrendezni.