A digitális káosz következményei

A tanulmány megállapította, hogy az andorid alapú eszközök használói általában 12 új alkalmazást telepítenek havonta, ugyanakkor csupán 10-et törölnek, azaz havonta két újabb alkalmazással terhelik eszközeiket. Minél több a készülékekre telepített alkalmazás, annál fontosabb a gondoskodás a kezelésükről. Emellett a használóknak csupán a fele frissíti rendszeresen alkalmazásait, vizsgálja felül a készüléke tartalmát és törli a nem használt dokumentumait és alkalmazásait.

Kép forrása: https://blog.kaspersky.com

Az eredmények a Kaspersky Lab új jelentéséből valók. „A digitális rendetlenség és veszélyei” című tanulmány alapja egy egyedülálló online felmérés, amelyet 17 országban végeztek, köztük hazánkban is. Ezt egészíti ki a Kaspersky Security Network (KSN) és a Kaspersky Lab belső tesztelőinek segítségével készült statisztikai elemzés.

Az alkalmazások „takarítása” és frissítése most különösen fontos az applikációk sérülékenységét kihasználó kártékony programok elleni küzdelemben. A  használók 28%-a csak akkor frissíti alkalmazásait, ha az már nagyon szükséges, tizede viszont egyáltalán nem is frissít.

A „takarítás” elmaradásának fő veszélye, hogy az alkalmazások maguk is fenyegetik a használók adatait. A Kaspersky Lab megállapította: az Android-alkalmazások 83%-ának van hozzáférése bizalmas használói adatokhoz, mint például névjegyekhez, üzenetekhez, valamint azt is, hogy hívásokat indíthatnak és sms-eket küldhetnek.

Az alkalmazások a használók engedélye nélkül is működhetnek! Egy-egy használó átlagosan 66 alkalmazást telepít az androidos készülékére. A legnépszerűbb 66-ból 54 anélkül elindult a háttérben, hogy gazdája a készülékéhez ért volna, és ilymódon napi 22 MB adatforgalmat gerjesztett.

Az alkalmazások okos és hozzáértő beállításaival szigorítható az alkalmazás-hozzáférés és –működés, megvalósítható az ellenőrzés. A felmérés szerint a használóknak csak kétötöde él ezzel a lehetőséggel. Továbbá: csupán 32 százalék tagadja meg a telepítést, ha nem ért egyet a telepítési szerződéssel.

A digitális rendetlenség csökkentésére, és ezáltal a személyes adatok védelmére tanácsolják a szakemberek mindenkinek:

  • Rendszerezés: szánjon egy kis időt arra, hogy rendszerezi a készülékeken tárolt adatokat (melyik alkalmazás – milyen adatot tárol)
  • Takarítás: törölje a nem használt alkalmazásokat és dokumentumokat
  • Frissítés: rendszeresen frissítse az alkalmazásokat és a szoftvert
  • Megbízhatóság: csakis megbízható forrásból töltsön le alkalmazásokat valamint szoftvereket. Ha nem tudja, mi a megbízható forrás, használjon szoftvertisztító programokat, amelyek átvizsgálják az összes telepített alkalmazást a készüléken, és jelöli a készülékét veszélyeztető, vagy a ritkán használt alkalmazásokat.