A Politico alapos kutatómunkát végzett és kiderítette, hogy Kamala Harris frissen megnevezett alelnökjelöltje, Tim Walz, Orbán Viktorról azt állította a Trump-párti Fox News-nak még a jelölése előtt, hogy nem tekinthető demokrata vezetőnek. Sőt, továbbment: „a szövetségeseinket tisztelő külpolitika nem lehet olyan, hogy diktátoroknál nyalja be magát, mint Putyin vagy Orbán” – jellemezte ekképpen Trumpot és az ő alelnökjelöltjét, J.D Vance-et.
A demokrata Walz Biden elnöknél sokkal keményebben fejtette ki véleményét: az amerikai elnök márciusban úgy fogalmazott, hogy Orbán nem gondolja működőképesnek a demokráciát, ezért halad a diktatúra felé. Ami persze megbotránkoztatta a magyar kormányt, amelyik nem csinál titkot abból, hogy Trumpot és holdudvarát támogatja. Miként mondani szokták: „énekelni lehet a különbséget” a két alelnökjelölt között, már csak azért is, mert Vance nemegyszer szuperlatívuszokban nyilatkozott Orbán politikájáról, a felsőoktatási intézkedéseitől kezdve (itt nyilván a CEU megszüntetésére és az egyetemekre beültetett kormánytagokra gondolt), Orbán családpolitikáján át egészen a no-woke zóna (tájékozatlanok) politikájáig. Vance például megvédte Orbán Kína-politikáját is, mondván, teszi ezt a magyar kormányfő részben azért, mert az amerikai vezetés nem képes okos döntéseket hozni ebben az ügyben.
A Politico kigyűjtötte Trumpnak a republikánus konvención elmondott beszédéből az Orbánra vonatkozó részeket is, amik szerint Magyarország azért erős ország, mert erőskezű, nagyhatalmú vezetője van. Kemény fickó Orbán. A média épp ezért nem kedveli.
Lettország tiltakozik a magyar kormány legutóbbi intézkedése miatt, amely lehetővé teszi, hogy ellenőrzés nélkül beléphessenek az Európai Unió területére az agresszornak minősített orosz és belorusz állampolgárok, és bár a lettek is kérték, Budapest ennek ellenére nem hajlandó változtatni ezen a gyakorlatán – mondta el a The Baltic Timesnak a lett külügyminiszter, Baiba Braže. Ezért – 70 uniós parlamenti képviselővel együtt – a lettek is kikérték az Európai Bizottság véleményét, mert az orbáni döntésnek az EU biztonságát veszélyeztető következményei lehetnek. Bíznak abban, hogy a Bizottság intézkedik, nem hagyja ennyiben az ügyet, hisz’ ezzel törvényt sért a magyar kormány.
A belügyekért felelős uniós biztos, Ylva Johansson levélben szólította fel a magyar kormányt intézkedése megindoklására, illetve egyre többen vélik úgy az európai vezetők közül, hogy határellenőrzést kellene bevezetni Magyarországgal szemben.
Ennek kapcsán a Schengen News Report megtudta, hogy a biztos még mindig nem kapott választ Orbánéktól a felszólító levélre, igaz, augusztus 19-i határidőt jelölt meg benne. Már 67 képviselő követeli azt, hogy zárják ki Magyarországot a schengeni zónából, ha nem hajlandó megváltoztatni ezt a vízumpolitikát.
Ugyanezen a portálon statisztika jelent meg arról, hogy mely országok engedik be az EU területére az ún. schengeni vízummal más államok polgárait. A legtöbb kínait – például – Németország engedte be tavaly, miután a kérelmek 97%-át jóváhagyta. Az oroszok beengedésében Lengyelország áll az élen: a jelentkezők több mint 99%-a pozitív elbírálásban részesült. Magyarország nem szerepel a lista első 5 helyén, ahol viszont ott van Izland, Szlovákia Olasz- és Csehország is – derül ki a Schengen News Report összesítéséből.
A lengyel TVP-portálon ismerteti a magyar Szuverenitásvédelmi Hivatal legújabb cselekedetét, amivel a hivatal azt kutatja, hogy milyen külföldi pénzekből tartja fenn magát a Transparency International és az Átlátszó. Kárpáti Márton, a Telex hírportál igazgatóságának elnöke ennek kapcsán arra az égbekiáltó ellentmondásra hívta fel a figyelmet: azt bezzeg nem vizsgálja a hatóság, hogy
„a közmédia felmondja az orosz propagandát”. Meg azt sem, hogy a közösségi hálón dolgozó újságírók és influenszerek mennyi támogatást kapnak a kormánytól, hogy az oroszok szövegét hirdessék és népszerűsítsék.