(Selmeci János jegyzete) Annak a furcsa időszaknak, amikor orvosok és tudósok javaslatai alapján éltük az életünket, úgy tűnik föl, hogy vége van.
Túl korai a nyitás, meglesz még a böjtje a nagy teraszozásnak – röviden összefoglalva ez volt a véleménye a témában megszólaló orvosok és virológusok többségének, Falus Ferenctől az orvosi kamara titkárán át Zacher Gáborig. Az látszhat elsőre meglepőnek, és azon horgadtak fel sokan, hogy ezek a figyelmeztetések – látva az azóta is teli teraszokat, illetve a kormány újabb nyitási terveit – egy szűk körön kívül nem nagyon érdekeltek senkit.
Persze, igazából ebben semmi meglepő sincs, éppen a járvány első hullámának időszaka volt ebből a szempontból furcsa. Akkor az ismeretlentől való félelem hatására azokhoz fordultunk segítségért, akikről azt gondoltuk, hogy legalább egy picivel többet tudnak az életünket fenyegető vírusról, a médiában nyilatkozó virológusok és egyéb szakemberek pedig jól megmondták nekünk, hogyan kellene élnünk, mi pedig hallgattunk rájuk, otthon maradtunk, sőt, sokan még nagyobb biztonságra törekedtek, és annak ellenére kezdtek maszkot hordani, hogy ezt először a szakértők sem javasolták. A politikusok is, még az egyébként mindent (jobban) tudó Orbán Viktor is gyakran bújt a tudósok mögé, hiszen azt mégsem mondhatta, hogy kedves magyarok, fogalmam sincs, hogy mit kellene csinálni. Így került a tudomány, a politika és a társadalom nagyjából egy hullámhosszra.
Azóta viszont eltelt egy év.
Mára már szinte mindenkinek van közvetlen vagy közvetett tapasztalata a vírussal, sokak számára kellemetlen, vagy épp tragikus tapasztatok ezek, mégis csak kiindulópontok egy saját védekezési stratégia kialakításához. Ahogy a véres hurkát, a sok alkoholt, a cigit és a kevés testmozgást is az orvosok javaslatai ellenére választjuk, úgy tudunk és akarunk ma már dönteni a vírussal kapcsolatos kockázatok felvállalásáról is. Vannak persze, akik még most is óvatosak, és vannak, akik nagyon nem. Azelőtt is pont így éltünk.
A politikusok is sokkal jobban tudják már, hogy milyen intézkedéseket fogad-el a társadalom, mikor lesz népszerű szigorítani vagy éppen lazítani a szabályokon, akár a járványadatoktól függetlenül is, így az előretolt szakértők ma már nekik is inkább csak arra kellenek, hogy népszerűsítsék az oltást, ami persze nagyon fontos, de már rég nem arról van szó, hogy a professzorok majd megmondják, hogy mit kell csinálni.
Annak a furcsa időszaknak, amikor orvosok és tudósok javaslatai alapján éltük az életünket, a jelek szerint vége van. Megint ott állunk a rendelőben, nézzük a vizsgálatok rossz eredményeit, csóváljuk a fejünket a tegnapi vacsorára gondolva és azt mondjuk, hogy drága doktor úr, tudom, hogy hízlal, de így szeretem.