Egykor csak fenyegetésként tekintett a pénzügyi szektor a FinTech-cégekre, de mára belátta: a technológia válhat a kétszámjegyű növekedésre vágyó bankok támogatójává is. Miközben a hazai biztosítási szektorban már lezajlott a „digitális rendszerváltás”, aközben a bankok csak mostanság néznek szembe a digitális kihívással. A banki interfészekhez utat nyitó EU-s jogszabály, a PSD2 2018-i életbe lépésével még inkább teret nyerhetnek az új szabályozásra már rég készülő, a bankok előtt járó FinTech-cégek. Mivel a hazai bankszektor összesített akvizíciós terve jócskán meghaladja a reálisan várható piaci bővülést, várhatóan itthon lesznek szereplők, amelyek nem fogják elérni a terveiket, vagy egyáltalán nem is lesznek képesek növekedni, mások viszont akár kétszámjegyű bővülést is felmutathatnak.
Ebben a helyzetben a két „A”, azaz az akvizíció és az automatizáció kulcsfontoságú lesz a bankoknál és pénzügyi közvetítőknél is. Számottevő növekedés csak úgy érhető majd el, ha mindkét fél rendelkezésére áll egy integrált értékesítői és ügyviteli rendszer, amely szabályozza a működést, támogatja az értékesítést, a digitális feldolgozást és a kommunikációt.
A kereskedelmi bankok külső értékesítést végző ügynökhálózatai azonban jelenleg még mindig azt a 10–15 éves, papír alapú technológiát használják, amit a biztosítói szektor alkuszi hálózata egy évtizede már digitalizált, a bankok csak most kezdenek újra alternatív külső értékesítési partnerhálózat fejlesztésébe a növekedés végett. Mára megszűnt a 2000-es évek elején a banki világot jellemző optimista tulajdonosi magatartás, és lejárt a végtelennek látszó fejlesztési források ideje, az „okos növekedés” a jelszó, azaz a megújulás nem járhat nagy költségekkel. Ebben a helyzetben a harmadik feles értékesítési rendszerek kiépítése lesz az egyik fő sikertényező.
A biztosítási ágazatban mára 18 társaság termékeit képviselve 200 biztosításközvetítő, 1,6 millió szerződéssel 10 milliárd forintos állományt épített fel az SK Trend Kft.. Ami talán ennél is fontosabb üzenet a bankszektor számára, hogy a 200 biztosításközvetítő cég mögött 5000 üzletkötő áll, aki naponta használja azt a programot, amely évi 250 ezer új szerződés olajozott megkötését teszi lehetővé. A teljes magyarországi egyéni casco-állomány háromötöde már ebben a rendszerben készült el.
A rendszert létrehozó SK Trend Kft. új banki rendszerébe felvett termékek azonnal megjelennek 5000 értékesítőnél, és a rendszer a keresztértékesítést is támogatja. A meglévő értékesítők online regisztrálással pontosan nyilvántarthatók, szakmai képzésük az eddiginél könnyebb lesz, az e-learning modulon keresztül gyorsan és olcsón oktathatók és vizsgáztathatók, ekként a nemzeti bank felügyeleti igényeit is kielégíti a rendszer. A hitelközvetítőknek is hasznos, mert automatikusan hozzájutnak az elérhető teljes termékválasztékhoz.
A szoftver első változatába azokat a tömegtermékeket veszik föl, amelyek egyszerű folyamatokon keresztül kalkulálhatók, ajánlhatók, kockázati szempontból előszűrhetők, digitálisan feldolgozhatók: a jelzáloghitel, a személyi kölcsön, a lakás-takarékpénztár, a lakossági számlanyitás és a hitelkártya. A hazai fejlesztésű rendszer nemzetközileg is egyedülálló, így a jövőben akár más piacokon is sikerre is számíthat.