A vártnál egy évvel előbb, 2019-re sikerült elérni a költségvetési célokat Bécsben. Nem keletkezett újabb adósság, az adósságok nagyobb részét visszafizették, és 758 millió eurós tartalékot sikerült képezni. (A nyitó kép: a Donaucity © Schaub-Walzer / PID)
Ez évre tervezték a nagyszabású költségvetési célok megvalósulását, de már tavaly sikeresen elérték őket a szomszédos fővárosban. Adósságainak nagy részét Bécs úgy törlesztette, hogy mellette a beruházások és befektetések száma nem csökkent, és egy 758 millió eurós tartalékot is összegyűjtött.
Peter Hanke, az osztrák szövetségi főáros pénzügyekért, gazdaságért, digitalizációért és nemzetközi ügyekért felelős városi tanácsnoka szerint a költségvetési egyensúlyhoz egy gazdaságilag sikeres év és szigorú költségvetési fegyelem kellett. A tartalékok felhalmozásával a szociáldemokrata városvezetés a többi között a jelenlegihez hasonló vészterhes időkben szeretett volna megfelelően gondoskodni a polgárokról.
A bécsi gazdaság sikeres évet zárt 2019-ben. Rekordszámú külföldi cég települt a városba, 4,7 százalékkal csökkent a munkanélküliség aránya, ezzel egyidejűleg pedig 15 587 új munkahely jött létre. A városi beruházások összege meghaladta a kétezermillió eurót.
Bécs városának tavalyi bevételei és kiadásai egyaránt 14 200 millió euróra rúgtak. A kiadásokat teljes mértékben a bécsi költségvetésből finanszírozták, ráadásul még a városi adósságot is sikerült 9,2 millió euróval csökkenteni, ami így az év végére 6700 millió euró lett. Ez Bécs GDP-jének 6,6 százaléka.
A legnagyobb bevételi forrást, 6500 millió eurót a szövetségi kormánynak befizetett adókból Bécsnek járó rész teszi ki. Ez a város összes bevételének majdnem a fele. A közvetlenül a városnak fizetett adók 1800 millió eurót hoztak Bécsnek, a legtöbbet a kommunális adó, mely egyedül kereken 885 millió euró bevételt hozott tavaly.
A költségvetési fegyelem mellett a város természetesen ugyanúgy magas színvonalú szolgáltatásokat kívánt nyújtani, mint esetében az már szokásos: 1700 millió eurót költött képzésre, 2300 milliót egészségügyre, 2000 millió eurót szociális ügyekre és 864,3 millió eurót gyermekfelügyeletre, például bölcsődékben, óvodákban.
A befektetésekre fordított összeg összesen 1300 millió euró volt, a közvetlenül a gazdaság élénkítését szolgáló kiadások értéke 4700 millióra rúgott.