Együtt a mostaninál jobb, biztonságosabb internetért

A biztonságosinternet-napot (Safer Internet Day – SID) az Európai Unió biztonságosinternet-program cselekvési terve szerint ma már a világ több mint 120 országában – köztük az EU (ma még) mind a 28 tagállamában – egységesen minden év februárjának második keddjén rendezik meg.

Az utóbbi években a „biztonságos” helyett a „jó” interneten van a hangsúly. Ezért az idén a SID a közös felelősségre irányítja a figyelmet: mindannyiunk dolga, hogy az internetet az eddiginél jobb (virtuális) hellyé tegyük egymás számára. Ezért is lett 2017-ben a SID jelszavának a lényege: te magad légy a változás: együtt a még jobb internetért”.

 

A biztonságos internet napjának hazai programjai

A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ), az Európai Unió Safer Internet Programjának (SIP) hazai konzorciumvezetője figyelemfelkeltő eseményt szervez február 7-re szakemberek, döntéshozók, pedagógusok, gyerekek, a sajtó, illetve a téma iránt érdeklődők részvételével. A rendezők hazai intézményeket, gyermekvédelmi szakembereket, játékszakértőket, webes biztonsági szakembereket, ezen kívültávközlési cégeket, internet-szolgáltatókat, non-profit szervezeteket, nemzetközi cégek képviselőit is várják az eseményre.

A biztonságosinternet-program magyarországi konzorciuma az idei biztonságosinternet-nap alkalmából versenyt is hirdetett hazai általános, középiskolások és a felsőoktatásban részt vevők számára, plakát vagy fotó készítésére.

A megadott határidőre több mint 60 plakát és 14 fotó pályamű érkezett az ország minden területéről. Az általános iskolás korosztály volt a legaktívabb. A legtöbb pályamunka az Ebesi Arany János Magyar–angol Két Tanítási Nyelvű Általános és Alapfokú Művészeti Iskolából érkezett. A műveket szakmai zsűri értékeli, a díjátadót a biztonságos internet napján, február 7-én tartják; a díjazott munkákat kiállítják.

Tavaly a Safer Internet Program (SIP) oktatói 493 alkalommal 1850 tanórát tartottak, összesen 33 045 internet-használónak. Az eredmény:  27 774 gyerekek kívül 2485 szülőt és 2786 tanárt is képeztek, 180 budapesti és 96 vidéki helyszínen, összesen 243 intézményben.

A tavalyi biztonságosinternet-konferencián a digitális esélyegyenlőség és az internetbiztonság megteremtése céljából tervezett közös fellépésről szóló együttműködési megállapodást írt alá a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat és a Vodafone Magyarország Alapítvány: a Vodafone digitálisiskola-program részeként december 31-ig a SIP-oktatók 12 településen 96 órát tartottak 2937 gyermek számára.

Lendületes évet zárt 2016-ban a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató (NISZ) Zrt. által üzemeltetett biztonságosinternet-hotline. A jó öt éve működő forródrót munkatársai 968 bejelentést kezeltek, ebből minden hatodik volt tiltott pornográf tartalmú volt, ráadásul 61 magyar eredetű. A rendőrséggel együttműködve ezeket a tartalmakat nyomban eltávolították. Ugyancsak tavalyi tény, hogy az erőszakos tartalmak (online bántalmazás, több mint kilencven) már fölülmúlták a rasszista tartalmakat (hatvan eset).

A segélyvonalat üzemeltető Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványhoz tavaly kereken 37 ezer alkalommal (tízezerrel többször, mint esztendővel előtte!) fordultak gyerekek telefonon, chaten vagy online levelező felületükön. Továbbra is elsősorban serdülők, a 12–18 év közöttiek veszi igénybe a szolgáltatást. Hasznos tudnivaló: a 12 évesnél fiatalabbak, továbbá a gyerekeikért aggódó szülők, továbbá a gyerekekért felelősséget érző felnőttek kérdéseit is fogadják a Kék Vonalnál. A kortársakkal kapcsolatos problémákkal mintegy ezren fordultak a gyerekkrízis-alapítvány munkatársaihoz. A panaszolt eseteknek egyre nagyobb hányada zajlik az online térben: jellemzően közösségi problémák, a kortársakkal kiéleződő konfliktusok, illetve az offline piszkálódás, bántalmazás terelődik át online fórumokra.  Fontos tapasztalat, hogy az internet használathoz kötődő kérdések, és sajnos a cyberbullying (megfélemlítés, online bántalmazás) is egyre fiatalabb korban fordul elő. Ez is azt mutatja, hogy már az általános iskola alsó tagozatában, és a talán legveszélyeztetettebb 5-6. osztályokban kell a kérdéskörről beszélgetni.

A biztonságosinternet-nap programjáról itt található bőséges tájékoztatás; tessék kattintani!