Élelmiszer-válsággal is fenyeget bejrúti katasztrófa

Mészáros Antónia, az UNICEF (az ENSZ Gyermekalapja) Magyarország ügyvezető igazgatója felhívással fordult minden jóérzésű magyar emberhez: Kedves Támogatónk! Bizonyára Te is értesültél a hírekből arról a szörnyű katasztrófáról, ami két nappal ezelőtt történt a libanoni fővárosban, Bejrútban. Az érintett gyerekeknek és családoknak azonnali segítségre van szükségük! (A nyitó képen: súlyosan sérült emberek érkeznek a bejrúti kórházba az augusztus 4-i pusztító robbanás után. A felvételen látható kislány fejére egy összedőlt épület ablaka zuhant, miközben a gyerek az utcán játszott.)

Az UNICEF egész közösségét mélyen megrázták a történtek. A jelenlegi adatok szerint száznál is több halálos áldozata van a két robbanásnak, 4000-ren megsérültek és 300 000-en veszítették el otthonaikat. Az UNICEF helyi irodáját sem kímélte a katasztrófa, egy libanoni kollégánk a házastársát veszítette el, hét munkatársunk megsérült, többek otthona megrongálódott. Dolgozóinkat – akárcsak Libanon teljes lakosságát – sokkolták az események.

A bejrúti kikötő augusztus 5-én, a katasztrófát követő napon.

A két hatalmas robbanás szinte mindent elpusztított a közelben. A mentőcsapatok egész éjjel kutattak a romok alatt ragadt túlélők után. Több százezer ember vált földönfutóvá egyik percről a másikra, a sérültek száma több ezerre tehető és a halottak száma is folyamatosan emelkedik.

Bejrútban együtt dolgozunk az állami szervekkel és más partnereinkkel azon, hogy a lehető leggyorsabban védelmet és támogatást nyújthassunk a bajba jutott gyerekeknek és családjaiknak, valamint az értük dolgozó túlterhelt egészségügyi személyzetnek. Az UNICEF ivóvizet juttatott el a kikötői dolgozóknak, a helyi partnerek segítségével elkezdődött a traumatizált gyerekek pszichológiai ellátása, valamint a kikötőben maradt, még használható gyógyszerek kimentése. Folyamatosak az egyeztetések a következő lépésekről.

Az első sokk után azonnal elkezdődtek a segélymunkálatok és az elmúlt 48 óra óta folyamatosan azért küzdünk, hogy az érintett libanoni gyerekeket és családjaikat biztonságba helyezhessük és elláthassuk. A koronavírus amúgy is hatalmas terhelés alatt tartja a helyi egészségügyi rendszert, az orvosok, ápolók fáradtak, a kórházak túlterheltek, az ország gazdasága már a robbanás előtt is rendkívül rossz állapotban volt.

A kiritikus helyzetet még inkább ellehetetleníti az a tény, hogy Libanon az élelmiszert négyötödrészt importból fedezi, és ez a robbanás nemcsak az ország egyik legnagyobb kikötőjét semmisítette meg, de az ott állt legfőbb gabonatároló silóját is. A libanoni gazdasági miniszter szerint a megmaradt készletek szűk egy hónapra elegendőek csupán.

Kérjük, ha lehetőséged engedi, támogasd Te is a munkánkat, hogy:
• mielőbb átmeneti szállásokon helyezhessük el az érintett gyerekeket és családjaikat
• életmentő orvosi ellátást, gyógyszereket és kötszereket juttathassunk el az egészségügyi központokba
• azonnal biztosíthassuk a gyerekek alapvető szükségleteit élelem és víz formájában
• megóvhassuk a raktárainkban maradt orvosi, egészségügyi, élelmiszer és tanszer készleteinket.


A képen látható férfi egy súlyosan sérült lányt cipel a hátán Achrafiyeh körzetben, Bejrút belvárosában, a kikötőben történt robbanást követően.

Köszönjük, hogy adományoddal lehetővé teszed a munkánkat a szörnyű tragédia közepette abban az országban, amely komoly gazdasági nehézségekkel néz szembe, ahol az utóbbi időben súlyos élemiszerhiány fenyeget és ahol a koronavírus-járvány már amúgy is elviselhetetlen terheket ró a családokra.

Mi mindent megteszünk, ami csak erőnkből telik. Veled együtt pedig reményt adhatunk a libanoni gyerekeknek! – zárul az az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatójának a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott felhívása.