A programba beválasztott községekben igen nagy gond a munkanélküliség, a lakosok nagy része a létminimum alatt él. Az önkormányzatok és civil szervezetek összefogásaként az idén már 14 településen kezdték meg a tavasszal a termelést. A kezdeményezés sikeres, a kapott adományt sok pályázó lehetőségeihez mérten saját vetőmagokkal is kiegészítette. Az időjárásnak és a kitartó munkának köszönhetően a résztvevők nagy része szép termést takaríthatott be.
„Megdöbbenve tapasztaltuk, hogy akadnak olyanok, akik még kapát sem fogtak soha a kezükben. A mai 25–30 évesek már nem művelnek otthon konyhakertet, hiába családanyák vagy családfők. Noha elismerik, hogy egy átlagos család havi jövedelmének jó harmadát az élelmiszerekre költik, a kiadások csökkentéséért gyakorlatilag semmit sem tesznek ” – tárta fel a kezdeti helyzetet Vida Dezső Egyházasharaszti polgármestere. – Holott minden adott: a kert és az idő is, hiszen a falu lakóinak többsége munkanélküli. Egyszerűbbnek tartják bemenni a helyi boltba és – még ha hitelből is – megvenni, például, a hasábburgonyát. Mennyivel egyszerűbb lenne kimenni a saját kertbe, és a saját magunk által megtermelt krumplit felszedni! Amikor tájékoztattuk az érintetteket a programról, nem mindenki fogadta kitörő örömmel, hiszen kapálni kell. Nehezen tudtuk megértetni velük: a program célja a mezőgazdasági termelésre alkalmas környezetben élő, de azt hatékonyan kihasználni nem tudó, társadalmilag hátrányos helyzetű családok megélhetésének segítése, életük javítása. Végül sikerrel jártunk, a kezdeményezésnek köszönhetően az utóbbi időszakban az eddiginél kevesebb rendkívüli segélyt kellett kiadnunk, az érintettek életszínvonala láthatóan javult.”
Az elvetett tucatnyi zöldségből a legjobban a kevésbé közismert cukkini termett, ezzel nem kis fejtörést okozva a helyi szakácsoknak és rászorulóknak a minél változatosabb ételek elkészítését illetően. A saját előállítású élelmiszereket a többi között az önkormányzati konyhákon, napközikben használták fel, vagy pedig nyersanyag formájában jutottak el kedvezményezettekhez. A támogatásban elsősorban munkanélküliek családjai, egyedülálló szülők, nagycsaládosok és megváltozott munkaképességűek részesültek.
Az Élelmiszerlavina önkormányzati programját az idén második alkalommal hirdette meg a Syngenta és a Magyar Élelmiszerbank Egyesület. A Syngenta vetőmagokat és növényvédő szert adott a résztvevőknek, amelyet helyben a saját termőföld-területük megművelésére használtak fel a pályázók.
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület által meghirdetett pályázat iránt az idén is nagy volt az érdeklődés, tavaly kilenc, 2011-ben ár 14 pályázó – Zsadány, Végegyháza és Pusztaföldvár (Békés megye), Magyarszerdahely és Zalaszentgrót, (Zala megye), Zsámbok (Pest megye), Somlószőlős (Veszprém megye), Siklósnagyfalu, Somogyhatvan és Egyházasharaszti (Baranya megye), Ramocsaháza és Panyola (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye), Pázmánd (Fejér megye), valamint Nagykörű (Jász-Nagykun-Szolnok megye) – kapott támogatást.

