Feltörhető a WiFi-k negyede

A Kaspersky Security Network szerint* a világban található WiFi-hálózatok negyedének nincs jelszavas védelme vagy titkosítása. A hotspotok mindössze 3%-a használ WEP-et, azaz vezetékessel egyenértékű/biztonságú hálózatot, hogy titkosítsa az adatokat. Az elavult és nem megbízható algoritmus pár perc alatt könnyedén kijátszható, sőt az interneten ingyenesen elérhető eszközök is találhatóak a feltöréséhez. A többi WiFi-hotspot háromnegyede már viszonylag megbízható titkosításon alapuló algoritmust használ, amely a WPA, azaz a vezeték nélküli rendszereknek a WEP-nél biztonságosabb változata.

Az, hogy mennyire könnyen lehet feltörni ezeket a hálózatokat, függ a beállításoktól és a jelszók erősségétől. Ha gyenge vagy nyilvánosan hozzáférhető jelszót használ (pl.: vendéglátó egységekben kihelyezett táblán teszik közzé), akkor a kiberbűnöző képes rövid időn belül feltörni és minden adatforgalomhoz hozzáférni.

A kedvelt turisztikai célpont országok – Thaiföld, Franciaország, Izrael, Amerikai Egyesült Államok stb. – használnak a legnagyobb arányban titkosítatlan wifi hotspotokat. A külföldre utazók a legsebezhetőbbek, ugyanis gyakran csatlakoznak a legközelebbi elérhető WiFi-hálózatra, hogy kapcsolatban maradjanak. Európában az internet-használóknak csak 53%-a aggódik adatai biztonságáért a nyílt hálózatokon.

Denis Legezo, a Kaspesky Lab antivírus szakértője javasolja, hogy senki se használjon jelszó nélküli vagy publikus hotspotokat magas kockázattal járó tevékenységekre: mobilbankolásra, vásárlásra, bejelentkezés különböző oldalakra (Facebook, Gmail stb.) és ne küldjön rajtuk keresztül bizalmas információkat, mert súlyos anyagi-erkölcsi veszteség érheti. Javasolja az adatforgalom védelmét, például VPN-technológia (számítógép-hálózat fölött kiépített másik hálózat, a VPN-en keresztülmenő adatok nem láthatók az eredeti hálózaton, mivel titkosított adatcsomagokbaan rejtőznek) alkalmazását.