A Geomatechnek köszönhetően szabad a mobilozás fizikaórán is

A Geomatech magyar fejlesztőcsapata – a matematikai oktatást segítő programja után – most a természettudományokra dolgozott ki bárki számára elérhető technológiát és azon alapuló oktatási anyagokat. Az új tanév kezdetéig több mint 950 iskola mintegy 2500 tanára ismerkedett meg továbbképzésen a legkorszerűbb elektronikus oktatási technológiákkal.

Elkészültek, és a technológiai próbák után hamarosan bárki számára elérhetőek lesznek a Geomatech oldalán a mobileszközökkel is elvégezhető azok a kísérletek, amelyek az okostelefonok érzékelőit hívják segítségül. Általuk szemléltetik majd a fizika törvényszerűségeit. A mobiltelefonok ma már olyan mérési eszközökként használhatóak, amelyek az oktatást is nagyban segítik. A Geomatech program megalkotói összekapcsolták a mobiltelefont a számítógépekkel, a GeoGebra program segítségével feldolgozzák a jeleket és a könnyű megértés végett grafikusan is ábrázolják az eredményeket.

Amikor például a diákok a mobiltelefont a kezükben mozgatják, akkor a számítógép megjeleníti a mobil érzékelő által küldött jeleket. Így például rögtön érthetővé válik, hogyan változik az erő, amely adott esetben a telefonra hat. A látványos mobilkísérletezéssel nem telik el a tanóra fele, és a tapasztalat azonnal segít a megértésben is.

Mészáros László, a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola (BKF) Kommunikációs Alapítványa kuratóriumának elnöke, a kezdeményezés vezetője elmondta: „Az informatika korában a gyerekeknek nem lehet úgy fizikát tanítani, mint 100 évvel ezelőtt. A diákok ma már elképesztően sok információt dolgoznak fel, megnőtt a képi anyagok jelentősége, bár sok dologra tudnak koncentrálni, de csak rövid ideig. Egyre fontosabb az aktivitás és az azonnali reakció”.

Az Európai Unió által finanszírozott Geomatech-program a magyar közoktatás fejlesztésének sikerterméke. A fejlesztők és a program elkötelezett hívei folyamatosan keresik annak a lehetőségét, hogy milyen módon szélesíthetnék ki a Geomatech kínálta lehetőségeket, hogy még több tartalommal és tudással álljon az új nemzedékek és oktatóik rendelkezésére.



 A Geomatech, az egyedülálló oktatásfejlesztési program, 2014 januárjában indult útjára
a BKF Kommunikációs Alapítvány, a Budapesti Metropolitan  Főiskola, valamint a
GeoGebra Nonprofit Kft. kezdeményezésében, és a Széchenyi 2020 program keretében,
TÁMOP 3.1.12-12/1-2013-0001számmal valósul meg.

[1] Az ingyenes tananyagcsomag a http://tananyag.geomatech.hu/ oldalon érhető el.