Nyolc cég is szerepel Győrből és Győr-Moson-Sopron megyéből a legnagyobb árbevételűek listáján. Győrött minden 17. lakosra jut egy vállalkozás. A személyi jellegű ráfordítások értéke a városban harmadával magasabb az országos átlagnál. A megyében osztrák befektetők vannak a legtöbben. (A nyitó képhez: a Rába-MAN motorok és kamionok gyártásával kezdődött az 1960-+as évek második felében Győr töretlennek ítélhető gazdasági föllendülése.)
A Győrött1997 óta honos Audi 2022-i pénzügyi beszámolói alapján Magyarországon a harmadik legnagyobb árbevételű cégként tűnt fel. Győr és környéke gazdasági sokszínűsége azonban túlmutat az Audi jelenlétén. Az Opten piacvezető céginformációs szolgáltató adatai szerint Győrnek négy vállalata is szerepel a 200 legnagyobb vállalkozás között az árbevétel alapján meghatározott rangsorban. Csakhogy a térség még ennél is gazdagabb: megyei szinten nyolc cég képviselteti magát e kiváltságos listán, melyen elsősorban a feldolgozóiparban működők vezetnek a legnagyobbak között.
Gyakran előfordul, hogy a megyeszékhelyek nemcsak közigazgatási központok, hanem a gazdasági élet fő szereplői is. Sok esetben a megye vállalkozóinak több mint fele itt telepedik le. Győr-Moson-Sopron megye azonban egy kicsit más: a vállalkozásoknak nem egészen 40 százaléka összpontosul kizárólag Győr városára, ami azt jelenti, hogy a megye vállalkozói szélesebb területen tevékenykednek. „Győr városa, véleményem szerint, a vállalkozások városa, minden 17. lakosra jut egy vállalkozás; országosan viszont tizenkilenc. Ez azt mutatja, hogy a város kiváló lehetőségeket kínál a vállalkozások számára” – mondta Alföldi Csaba, az Opten céginformációs szakértője.
A város társas vállalkozói a friss adatok szerint csaknem 60 ezer embert foglalkoztatnak; évekkel ezelőtt akár a 70 ezret is. Ez a foglalkoztatotti szám majdnem a lakosság felét tette ki 2022-ben. Ugyanakkor a megyében a társas vállalkozások foglalkoztatottjainak csaknem fele kapcsolódik Győrhöz, ami arra utal, hogy a győri vállalkozók átlagosan magasabb létszámmal működnek, mint a megye többi vállalkozása. Győrött átlagosan minden 100 lakosra közel 45 alkalmazott jut, a megyében ez az arány 27, ami viszont alig marad el az országos átlagtól.
Győr-Moson-Sopron megye és Győr erős gazdasági alapja nagymértékben hat a jövedelmekre is. A társas vállalkozások által átlagosan egy főre jutó személyi jellegű ráfordítás jócskán meghaladja az országos átlagot. Az Opten adatai szerint 2022-ben az országos átlag alig érte el a 6 millió forintot, az északnyugat-dunántúli megyében ez 7, székhelyén, Győrött pedig 8 millió forint fölött volt. Bár a járvány idején (2021-ben) az említett adatok csökkentek – valószínűleg a visszafogott termelés következtében – még akkor is az átlag az országos átlag felett maradtak.
„A járvány előtti évhez képest növekedés 2022-ben körülbelül 30%-os volt mind a megyében, mind Győrben, ami kissé elmaradt az országos átlagtól (32,6%). Fontos azonban megjegyezni, hogy ott az alap magasabb volt, ami azt jelzi, hogy nominális értékben az országos átlagot meghaladó bérnövekedés következett be ebben az időszakban” – mondta Alföldi Csaba, céginformációs szakértő.
A megyében működő cégek jó 11%-a részben vagy egészben külföldieké, és hasonló a helyzet Győrött is. A külföldi tulajdonosok származási helye azonban némileg eltérő a megyei és a győri vállalkozásoknál. A megyében – számukat tekintve – az osztrák tulajdonosok a meghatározók, ők az elsődleges befektetők, és mellettük sorakoznak fel a német és szlovák tulajdonosok. Ezzel szemben Győrött mindhárom országból képviseltetik magukat az elsődleges befektetők között. A feldolgozóiparban a német befektetők dominálnak, a szállítás, raktározás és a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén az osztrákok, a szlovák befektetők gazdasági tevékenysége viszont széles spektrumú.
A fenntarthatósági szempontok egyre kiemeltebb figyelmet kapnak, amiben a győri és a megyei nagyvállalatok az élen járnak. Az árbevétel alapján legnagyobb nyolc társaság a fenntarthatósági szempontokat sem hagyja figyelmen kívül, jó példát mutatva ezzel a kisebb cégeknek és a lakosságnak egyaránt. Az ESG (Environment/ környezet, Social/társadalom), Governance vállalatvezetés/-irányítás)-tényezők iránti tudatosságukat és elkötelezettségüket mi sem mutatja jobban, hogy szinte mindegyikük rendelkezik cégcsoporti szinten publikált fenntarthatósági jelentéssel, de aki nem, az is aktívan tesz közzé bejegyzéseket a témában a saját weboldalán.
A számok alapján úgy tűnik föl, hogy Győr és a megye rendkívül vonzó lakóhely – mondja az Opten vezető munkatársa. – Erős gazdasága, kiváló kulturális, oktatási és sportinfrastruktúrája magas életszínvonalat kínál lakóinak. Ez a komfortérzet lehetővé teszi, hogy az emberek jól érezzék magukat ebben a térségben.