Harmadik hónapja emelkedik a GKI konjunktúraindexe

A GKI konjunktúraindexe mintegy három éve viszonylag szűk sávban in­gadozik, most ennek a felső részén található.

Januárban az üzleti szférában a szolgáltatások kivételével minden ágazat várakozásai javultak, az iparban és a kereskedelemben csak kissé, az építőiparban azonban látványosan. Egyaránt erősödött a foglalkoztatási és áremelési szándék. Az ipari bizalmi index november óta emelkedik, de így is elmaradt a tavaly nyári csúcspontjától.

Az utóbbi időszak termelése stagnált, a következő időszakra várté, valamint a készleteké javult, a rendelésállományoké – ezen belül az exportrendeléseké is – viszont romlott. Most januárban jóval több cégnek okozott növekedési gondot az állam magatartá­sának kiszámíthatatlansága, mint egy évvel ezelőtt. Az építőipari bizalmi index több mint kétéves csúcsára kúszott föl. A magasépítő cégek kissé, a mélyépítők számottevően derűlátóbbá váltak. Az előző háromhavi termelés és a rendelésállomány értékelése is érezhetően javult a decemberihez képest.

A kereskedelmi bizalmi index csak kissé emelkedett, s megközelítette nyári szintjét. Az eladási pozíció és a rendelések várható alakulásának megítélése javult, a készleteké romlott. A szolgáltatói bizalmi index januárban nem változott az előző év végéhez képest. Az általános üzletmenet megítélése kissé rosszabb lett, de a várható forgalmat kissé optimistábban látták a válaszadók.

A foglalkoztatási hajlandóság minden ágazatban erősödött a decemberihez képest, s to­vább csökkent a lakosság félelme a munkanélküliségtől. Ez utóbbi legutóbb 1998 köze­pén volt ilyen kedvező. A szolgáltatások kivételével ugyancsak minden ágazatban – főleg a kereskedelemben – erősödött az áremelési szándék.

Bár a válaszadók többsége még mindig változatlan árakra számít, az áremelést tervezőké a múlt hónapokban érezhetően emelkedett, az árcsökkenésre számítóké minimálisra esett. A fogyasztók inflációs várakozása viszont lényegében nem változott. A magyar gazdaság helyzetének megítélé­se minden ágazatban és a lakosság körében is hónapok óta javul.

A GKI fogyasztói bizalmi index az üzleti bizalmi indexhez hasonlóan januárban – harmadik hónapja – emelkedett. A fogyasztók saját pénzügyi helyzetük és megtakarítási képességük várható alakulását egyaránt jobbnak értékelték, mint decemberben. A lakosság a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét lényegében a decemberihez hasonlónak érzékelte.