Ma a hatvani legkisebbeknek, a felnövekvő nemzedéknek igyekezett kedvezni a Bosch-gyár; bejelentette, hogy kereken 100 millió forinttal járul hozzá a város óvodai-iskolai programjához.

Elképesztő nyüzsgés fogadta ma a hatvani Szent István Általános Iskolába lépőt: gondosan kidolgozott menetrend szerint vándoroltak teremről teremre nem csupán a diákok, hanem a város és a környék pedagógusai is. Egészségmegőrző napot és rendhagyó tanévnyitót rendezett az épülettömbben a Bosch-gyár az Egy Csepp Figyelem Alapítvánnyal együtt. Miként Gémes Renáta, az alapítvány vezető munkatársa a többi között elmondta, hazánkban mintegy ötezer, 18 évesnél fiatalabb, született cukorbeteg gyermek él, aki kevés kivétellel egész életében inzulin-injekcióra szorul. Ezért az Egy Csepp Figyelem Alapítvány tavaly óta eddig tizenegy helyszínen szervezett ingyenes továbbképzést pedagógusoknak, óvónőknek, felkészítendő őket a cukorbeteg gyerekek körüli mindennapi feladatokra. (Sajnálatos módon nem csupán a gyermekkori cukorbetegség gyakori, hanem a glutén-érzékenység, az asztma, az epilepszia és a sokféle allergia is. Bölcsődei, óvodai, iskolai tartózkodásuk közben ezeket a lányokat, fiúkat is el kell látniuk a gondozóknak, nevelőknek, pedagógusoknak.)

Miközben a tantermek egy részében az óvónők, tanítók, tanárok ismerkedtek meg az egészséges táplálkozás legfőbb elveivel, továbbá a cukorbeteg gyerekek ellátásával, az injekciózással, a cukorméréssel, aközben a többi osztályteremben és a tornacsarnokokban az óvodások és a diákok megtudhatták: a különféle divatos (üdítő?)italok jó része egyáltalán nem nekik való, mert cukortartalmánál fogva hizlal, egészségtelen. Ezerszer többet ér, ha bármiféle friss gyümölcsöt, zöldséget esznek, természetes gyümölcs- vagy zöldséglevet isznak. Ráadásul szervezetük megkapja általuk csaknem valamennyi vitamint és nyomelemet. A helytelen táplálkozás okozta elhízás ellenszere a sok mozgás, a rendszeres sportolás, a torna, a tánc. A mai egészségnapon arra is futotta az időből, hogy a gyerekeket megtanítsák az elsősegélynyújtás alapjaira.
A hatvani Gesztenyéskert Óvoda egyik óvónője mondta el a krónikásnak, hogy a Boschnak köszönhetően valamennyi kisgyerek naponta kap friss gyümölcsöt és gyümölcslevet is. (Az Infovilág is beszámolt arról, hogy a Nagyvonalú Bosch-támogatásából megújult a hatvani Gesztenyéskert Óvoda, és Bosch-mesevilág van kialakulóban Hatvanban.)
És még mindig óvoda: a Bosch legnagyobb autóelektronikai gyára, a hatvani és a Gesztenyéskert Óvoda együttműködésének köszönhetően egyedülálló módon sikerült egyeztetni a munkát és a magánéletet: a gyár a várossal közösen szervezett olyan óvodás csoportokat, amelyekben a gyermekfelügyelet és -foglalkoztatás igazodik a dolgozók munkaidejéhez. A „Bosch-gyerekek” az életkoruknak megfelelő fejlesztő programok részeként zene-, tánc-, németnyelv-oktatásban részesülnek, úszni, lovagolni tanulnak, sokat kirándulnak. Közkívánatra, azért, hogy még többen járhassanak a cég által patronált óvodába, a Bosch az idén további tízmillió forintot költött óvoda-felújításra és -bővítésre. Mostantól már száz gyermek jár az autóelektronikai gyár által patronált négy óvodai csoportba. Várhatóan további ötvenmillió forint támogatást kap az óvoda még ebben a tanévben – jelentették be ma a hatvani Bosch-gyár vezetői.

A Bosch-porontyok az iskolában is a cég gyerekei maradnak: abban az iskolában, ahol ma az egészségnapot tartották, tehát a Szent Istvánban a múlt tanévben nyílt meg az első Bosch-osztály. Már a tavalyi I. b-ben tanulókra (Tanévkezdés Hatvanban Bosch módra) reggel 6-tól 8-ig és délután négytől hatig tanárok ügyeltek, és aki szeretné folytatni az óvodában megkezdett német nyelvtanulást, az úszást, a lovaglást, részt venne a zene- és táncoktatásban, kirándulásokra járna, annak is kedvében jár a Bosch.
A szeptemberben kezdődött új tanévben az I. b diákjai a II. b-ben folytatták a tanulást, és az már csak természetes, hogy a „b” az osztály nevében a Boscht jelenti. Ez évtől már harmincnál több lány és fiú jár a két Bosch-osztályba. A német gyökerű világcég társadalmi felelősségvállalásának megfelelően a nyáron felújított még egy tantermet, vele együtt a hozzá vezető folyosót, emellett hatmillió forintért bútorokat, eszközöket, felszerelési tárgyakat is vett. A Bosch-osztályokról ezután is gondoskodik a gyár, a jövő tanévben még 32 millió forintot költ rájuk.
A nyár elején számolt be az Infovilág arról, hogy lerakták a cég 170 millió forintos beruházásának, oktatási központjának alapkövét (Sok Bosch kéne ebbe az országba – oktatási központ épül Hatvanban). Volker Schilling a hatvani gyár gazdasági és Roger Seemeyer műszaki ügyvezető igazgatója akkor elmondta: a szakoktatási centrumban évente 56 hallgatót szeretnének képezni azon példát mutató tradíció alapján, aminek Hatvanban azóta, hogy a Bosch ott megvetette a lábát, tehát éppen másfél évtized óta, gazdag hagyománya van.
Néhány héttel ezelőtt újabb korszakos fejlesztés kezdetéről értesülhettek a hatvaniak: a Robert Bosch Elektronika Kft. jó 870 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert el a kis híján hárommilliárd forint értékű legújabb beruházásához. A pénzből további termelő berendezéseket, eszközöket vásárol és közben ötven új munkatársat is fölvesz.

