Hetven éve történt: a rábízott gyermekekért vállalta a biztos halált a skót misszionáriusnő

A BBC hírügynöksége megemlékezik az egyetlen skótról, akiről hivatalosan tudható: náci kényszermunka táborban vesztette életét, mert a holokauszt idején védeni igyekezett a rábízott magyar zsidó gyerekeket. Jane Haining 1933-tól tanított a budapesti Skót Misszió iskolájában, ahol a diákjai között nagyon sok zsidó is volt, de ott ők is egyenrangúnak számítottak.

Tanáruk akkor is kitartott mellettük, amikor a Skót Egyház mind jobban aggódott misszionáriusai biztonsága miatt és sürgette Haininget, hogy térjen haza. Ám ő azt írta vissza, hogy ha a fiataloknak szükségük volt rá a napsütéses időszakban, akkor még inkább így van ez a sötétség napjaiban, és maradt.

Jane a megszállás után sírva varrta fel a sárga csillagot a gyerekek ruhájára. Azután elkövetkezett a vég: a tanárnő megdorgálta a szakács vejét, amiért az evett a tanítványoknak szánt ételből, és az bosszúból beárulta. A Gestapo kémkedés gyanújával letartóztatta az asszonyt. Auschwitzba hurcolták, de politikai fogolyként kényszermunkát kellett végeznie. Halálának körülményei nem ismeretesek, 47 éves volt, amikor bevégezte életét.



A magyar biogazdálkodás hattyúdalaként mutatja be a francia Le Monde című napilap Kishantost, ahol a helyszínen már a szagról érezhető: az új tulajdonosok rovarirtót szórtak ki. Ily módon 22 év után odalett a különleges európai gazdálkodási forma, amely a helyi gazdák kezdeményezésére jött létre, hogy összekössék a közoktatást, a bázisdemokráciát és a biotermelést. Ez adta az erejét és ez bizonyult az Achilles-sarkának, amikor, 2012-ben az Orbán-kormány olyan feltételek mellett kezdett hozzá a földosztáshoz, ami gyanút keltett, mivel az ellenzék gyakran bizonyítani tudta, hogy a haszonélvezők hatalom közeli emberek voltak…

A mai teljes nemzetközi lapszemle itt olvasható, tessék kattintani!