A Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának régészei, Rácz Tibor Ákos és Füredi Ágnes vezetésével honfoglaláskori sírokat tártak fel a megye délkeleti részén, Dabas és Bugyi térségében. A legkiemelkedőbb leletanyag a harmadik sírból került elő: az eltemetett férfi előkelő rangjára aranyozott ezüstveretes díszöve és tarsolyának fedőlemeze utalt. A szakemberek által hiteles körülmények között feltárt tarsolylemez (a képen) országosan is kiemelkedő jelentőségű leletnek tekinthető. A Kárpát-medence területén mind ez ideig alig két tucat hasonló tárgy ismert, és csak néhány származik megfelelően dokumentált ásatásból.

A klasszikus honfoglaláskori motívumkinccsel díszített lemez kompozíciója egyedi, kidolgozása magas színvonalú. Előkerülése a régió korabeli, eddig kevésbé felismert jelentőségére világíthat rá. 

A kiállítás elsősorban a 10. századi leletanyagról szeretne képet adni, időben nagyjából az államalapítás koráig bezárólag. A reprezentatív, honfoglaláskori tárgyak, ékszerek mellett megjelennek az egyszerűbb, szegényesebbnek mondható temetők leletei is, valamint a korszakhoz köthető településásatások anyagából is ízelítőt nyújtanak. A kiállítás rendezői tehát a kiválasztott leletek segítségével a korszak lehető legtöbb tárgytípusát, jelenségét kívánják átfogóan bemutatni a látogatóknak. Nemcsak a kiállított tárgyak esztétikai élménye, de az egykori valóságban betöltött szerepük érzékeltetése is fontos momentuma a kiállításnak.

Az előkerült újabb leletek – köztük a különleges és kiemelkedően értékes tarsolylemez – nemcsak a nagyközönség, de a szakma számára is új információkat nyújtó szenzációja lesz a tárlatnak, amelyen tervezik egy sír „in situ” bemutatását is.

Pest megye évtizedek óta első nagyszabású honfoglalás kori kiállítását a rendezők kiemelten ajánlják az iskolás korosztálynak. Az október 17-én, jövő hétfőn délután hat órakor kezdődő megnyitón a vendégeket dr. Habil. Kálnoki-Gyöngyössy Márton megyei múzeumigazgató köszönti, a kiállítást pedig Hammerstein Judit helyettes államtitkár és dr. Révész László, a Magyar Nemzeti Múzeum tudományos főmunkatársa, tanszékvezető egyetemi docens (Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszék) nyitja meg.