Szociálpszichológiai kísérletek bizonyítják, hogy a jó példa is lehet ragadós. Járókelőként előfordulhat, hogy segítségre szoruló emberrel találkozhatunk, aki például múló rosszullét miatt elterült az utcán. Sokan elmennek mellette, mert sietnek, vagy arra gondolnak, hogy az illető megérdemli a sorsát: biztos túlzásba vitte az alkoholizálást. Pedig lehet, hogy kevés vizet ivott és emiatt ájult el. Bár ránéznek, senki sem segít rajta, még akkor sem, ha úgyszólván belebotlanak. Mi gátol minket a cselekvésben, amikor másnak szüksége lenne ránk? Miért viselkedünk másként csoportban és akkor, ha egyedül vagyunk? Egyáltalán észrevesszük azokat a sokkal kevésbé súlyos helyzeteket, amikor egy másik ember váratlan problémája a mi ügyünk is?
Mától június végéig gyakrabban találkozhatunk – megrendezett – szituációkkal országszerte. A HŐSÖK TERE kezdeményezés „Az vagy, amit teszel!” jelszóval rendezi meg a köztéri „jeleneteket”. Az aktívák azt szeretnék ezzel elérni, hogy minél többen merjenek kiállni és tenni másokért. Mint a mai tájékoztatón elhangzott: „Pozitív változásra van szükség, de sokan nem tudjuk, hogy hogyan kezdjünk hozzá. Ösztönözni szeretnénk környezetünket, hogy mind a fiatalabbak, mind az idősebbek merjenek hétköznapi hősökké válni”. Elvégre jobb olyan országban élni, ahol felsegítenek, ha elesünk, megállnak, ha defektet kap az autó és utánunk viszik a tárcánkat, ha elejtettük.
Elvben, persze, mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy másokért tenni jó dolog, a cselekvésig azonban sokszor magunktól nem jutunk el. Ahelyett hogy a tettek mezejére lépnénk, várunk a másikra. Ugyanakkor az nem csak mások ügye, ami az utcán történik, hanem valamennyiünké.
Ma már több mint 120-an csatlakoztak a Hősök tere mozgalomhoz, hogy ráirányítsák erre a társadalmi problémára a figyelmet. Ahogyan az izomzatot lehet edzeni, úgy lehet fejlesztő tréningekkel elérni, hogy az ember átalakítsa megcsontosodott beidegződéseit, és törekedjék a személyiségek közötti falak lerombolására. Nem szükséges bonyolult elméleti tudás annak belátásához, hogy – ha szükséges – meg kell állnunk az utcán és segítenünk kell másokon. Ebben rejlik a mindennapi hősség, vagy hősiesség, amelynek pszichológiája egy csipetnyi beszélgetés után elsajátítható.
Nemcsak Budapesten, hanem számos vidéki helyszínen „provokálnak” majd a közreműködők interaktív kísérleteikkel, és a csődületek a történteket interneten továbbítják majd más közösségekhez, hogy vitavezetők segítségével elemezhessék őket.
A kezdeményezést bemutató kisfilm ITT tekinthető meg. A júniusig tartó Hősök Tere kampány egész napos bulival zárul: az eseményre 6–8 ezer embert várnak a szervezők.
A Hősök Tere kezdeményezés tudományos hátterét a Heroic Imagination Project (HIP) adja, amely a hétköznapi hősiességet helyezi előtérbe. A HIP székhelye San Francisco-ban található, alapítója dr. Philip Zimbardo szociálpszichológus, a Stanford Egyetem tanára. Zimbardo professzor (1933) tanított a Yale-en, New Yorkban, később a Columbia Egyetemen is. A Stanford Egyetem pszichológia karához 1968-ban csatlakozott. Híres börtönkísérletét ma a világ tíz legismertebb kísérlete között tartják számon.
„Buli-tréning” fiataloknak a Semmelweis orvosaitól
Mit tehet egy középiskolás, ha egy barátja, iskolatársa hirtelen rosszul lesz, erősen vérzik vagy elájul? Hogyan döntheti el, hogy részeg, cukros vagy újra kell éleszteni a földön fekvő embert?
Honnan tudja mikor, honnan kaphat segítséget, mikor kell mentőt hívni?
Ilyen és hasonló alapvető életmentési helyzeteket oldhatnak meg 16–17 évesek a Semmelweis Egyetem orvosainak segítségével a szituációs gyakorlati oktatáson.
Időpont: március 29., szombat, 11,30–19 óra között a Ramada Resort udvarban (Budapest, IV., Íves út 16.)
Ők látogathatják meg először Magyarországon azt az életmentő kamiont is, amelyben egy teljesen felszerelt intenzív osztály működik a „Wheels of Life” nemzetközi program keretében. A 250 diák tömeges újraélesztési gyakorlaton is részt vehet, mindezt a Semmelweis Egyetem intenzív terápiás, aneszteziológiai és sürgősségi továbbképző orvoskongresszus (SIASTOK) részeként. A cél, hogy felhívják a fiatalok figyelmét a megelőzés és az intenzív terápia fontosságára az életmentő beavatkozásokat bemutató oktatási programokon keresztül.
A rendezvény programja:
12–13 óráig: a „Wheels of Life” életmentő kamion megtekintése diákokkal
12,30–13,15: helyzetgyakorlatok bemutatása diákokkal diákoknak
13,30–14,15: alapszintű tömeges újraélesztés diákokkal (100 személlyel)
15,30–19,00: előadások fiataloknak fiatalokról 250 diák részvételével