Elsősorban a kis településeken élők művelődését, tanulását segítendő alakult meg 1988 júniusábana MagyarNépfőiskolai Társaság (MNT). A közhasznú szervezet az idén ünnepli alapításának 25. évfordulóját, ez alkalomból szervez konferenciát az élethosszig tartó tanulás napjainkban tapasztalható kihívásait állítva az eszmecsere középpontjába.
A tanácskozás méltó keretet ad annak az emlékülésnek is, amelyet a szervezet első elnöke, Benda Kálmán (képünkön) Széchenyi-díjas magyar történész, levéltáros,a MagyarTudományos Akadémia rendes tagja születésének 100. évfordulója alkalmából rendeznek a konferencia nyitóeseményeként.
A november 14-i Benda Kálmán-emlékülésen Szigeti Tóth János, az MNT elnöke arról emlékezik meg, mit köszönhet a Magyar Népfőiskolai Társaság a szervezet első elnökének. „A tudós és a néptanító” címmel Kálmán Attila igazgató, volt országgyűlési képviselő és ex-államtitkár tart beszédet, „Személyes emlékeim” címmel pedig Turóczyné Veszteg Rozália, Gódor András, Ács Sándorné, az MNT tagjai szólalnak fel.
A „Kihagyott lehetőségek vagy félig megvalósult álmok? – A társadalmi műveltség és közgondolkodás elmúlt negyedszázada” című kerekasztal-beszélgetés résztvevői Andrásfalvy Bertalan magyar néprajzkutató, egyetemi tanár, Kukorelli István alkotmányjogász, Pomogáts Béla irodalomtörténész; a beszélgetést Bordás István, az MNT elnökségi tagja (Sárospatak) vezeti.
Az élethosszig tartó tanulás európai kihívásairól magyar felnőttképzési szakemberek, határon túli magyar partnerszervezetek küldöttei közép-európai országokból érkezők cserélik ki gondolataikat. A nemzetközi kerekasztal-beszélgetés résztvevői Gerhard Bisovsky (Ausztria), az Osztrák Népfőiskolai Szövetség főtitkára, Dagmar Engels (Németország), a DVV International tanácsadó bizottságának elnöke, Per Paluden Hansen (Dánia), az Európai Felnőttképzési Szövetség (Brüsszel) elnöke, Anton Markmiller (Németország), a Német Népfőiskolai Szövetség nemzetközi intézetének igazgatója és Szigeti Tóth János, a Magyar Népfőiskolai Társaság elnöke. A beszélgetést Jumbo Klercq (Hollandia) vezeti.
A „Békévé oldott emlékezés – és rendezni végre közös dolgainkat” programrészben az alapítókra emlékezés és az elődök előtti tisztelet kap hangsúlyt, majd a társaság fennállása alatt összegyűlt tapasztalatokról és a jövő kihívásairól népfőiskolás hallgatók, az MNT tagjai, vezetői mondják el véleményüket.
A jubileumi eseményen érdeklődőket is szívesen látnak. A jelentkezés határideje november 4.; a szándékot erre a címre várják mnt@nepfoiskola.hu-