Az óbudai szimfonikusok csak tavaly ünnepelték huszadik születésnapjukat, ám a hazai, mintegy másfél tucatnyi nagyzenekara közül ez az egyik legszínvonalasabb. A helyi önkormányzat erre is gondolhatott, amikor állandó próbatermet kapott az együttes a kerülettől. Az egykori Flórián mozi lett az Óbudai Danubia Zenekar „székhelye”, ám hangversenyeiket javarészt a Budapest Music Centerben, illetve a Zeneakadémián tartják. Bús Balázs óbudai polgármester úgy véli, hogy „támogatandó a zenekar fiatalos lendülete, amellyel egyszersmind a közösségteremtéshez is hozzájárul”. Hámori Máté karnagy személyében fiatal, ambiciózus művészeti vezető áll a zenekar élén, amely évente több mint negyven hangversenyt ad, és kiemelten „kezeli” a tinédzsereket. Az ifjúsági koncerteket bevallottan azért is szervezik szép számban, mert „komplett generációk hiányoznak” a hangversenytermeket látogatók közül. A fiatalok iránti nyitottságot jelzi, hogy közvetlen kapcsolatokat építenek ki általános iskolai és gimnáziumi osztályokkal. A gyerekeket bevonják a hangversenyek előkészítésébe, meghívják őket a próbákra; megtekinthetik, kedvcsinálóként bejárhatják a Zeneakadémia épületét. A sok jó ötletnek, az óbudai szimfonikusok művészeti teljesítményének, illetve egy új jogszabálynak köszönhetően a zenészek biztos „kenyérre” számíthatnak, minthogy nemrég főállású munkaviszonyba vették őket.
„Az az elsőleges feladatunk, hogy életet leheljünk a remekművekbe, hogy megelevenedjen a kotta, a papírból zene, a gondolatból érzés legyen, és így maradandó élményt kapjon a közönség” – fejtegette Hámori Máté karmester.
Az őszi évad első hangversenyén, szeptember 16-án Liszt életművének két remeke csendül fel, a h-moll szonáta és a Faust-szimfónia. Az Íme, az ember című, nyolc koncertből álló sorozat első estjéről Vásáry Tamás azt mondta, hogy „ikerkompozíciókat” hallunk majd. „A h-moll szonáta nem hivatkozik ugyan direkt módon a Faustra, de a hangjegyekben rátalálhatunk a címzettekre. Goethe tragédiájának három főszereplőjére: Faustra, Margitra és Mefisztóra”. A zongoraművész a tájékoztatón nagyszerű ötletnek nevezte a két mű párosítását. Majd a zongora mellől tartott kiselőadásában szemléltette, hogy a h-moll szonátát akár „Faust-szonátának” is nevezhetnénk, amely egyébként a lét és a nemlét, a pokol és a menny hangjegyekben megtestesülő szemlélete – és Liszt Ferenc zenei önvallomása.
Az „Íme, az ember”-bérlet további hangversenyein (november 2-án, illetve december 3-án) Oliver von Dohnányi és Héja Domonkos (az együttes alapító karmestere) vezényel – mindketten videoüzenetben ismertette a koncertek programját. Egyebek mellett megismerhetjük Tiszai Péter Vonószenekari concertóját is (ősbemutató), meghallgathatjuk Liszt Haláltáncát (Farkas Gábor zongorajátékával), valamint Beethoven V. (Sors) szimfóniáját. A sztárvendégek között – mások mellett – tapsolhat a közönség Kocsis Zoltánnak, Perényi Miklósnak és Zalai Antalnak.
Az Óbudai Danubia Zenekar másik bérletét Schubert műveinek szentelik: a három koncert számára, amelynek témái a napszakok (a reggel, a dél és az este) a BMC szolgáltatja a helyszínt.
Ács Péter ügyvezető igazgató a tájékozatón elmondta: az együttes a múlt évadban nyolcvan alkalommal lépett pódiumra, 48 hangversenyt, 18 ifjúsági koncertet adott, illetve 14 operaelőadáson működött közre.
További információk a hangversenyekről ITT olvashatók.