Felújított relikviákkal, sörtörténeti AI- (mesterséges intelligencia) időutazásos kisfilmmel, id. Dreher Antal kalandjait bemutató társasjátékkal és kedvezményes tárlatvezetésekkel várja a látogatókat a budapesti Dreher Sörmúzeum, Magyarország egyik nagyobb és különösen gazdag söripari gyűjteménye.
Többszörös évfordulót ünnepel az idén a kőbányai sörgyár, hiszen nemcsak a 170 éves vállalat jubilál, hanem a gyár területén található 45 éves Dreher Sörmúzeum is. Ebből az alkalomból különleges programokkal csalogatják az érdeklődőket, hogy minél szélesebb közönséggel ismertessék meg a kőbányai sörgyártás és a Dreherek legendás történetét.
Erre az alkalomra készült a limitált kiadású Vándorévek – A Dreher-kalandozások kora című társasjáték, aminek részvevői a legendás sörfőző mester, id. Dreher Antal élettörténetét kísérhetik végig. A játékosoknak vele együtt kell végigjárniuk a legkiválóbb európai sörfőzdéket, hogy „elsajátítsák a sörfőzés mesterségét”, és hogy a szakma csínját-bínját ismerő gyártulajdonossá válhassanak. A társasjátékban a Dreher Sörmúzeum ikonikus tárgyai is megjelennek, például a sörgyártók „védőszentjeként” ismert Gambrinus király cégérfestménye, illetve a múzeum legidősebb, rejtélyes eredetű műtárgya, feltehetően a Pesti Serfőző Céh ládája. A társasjátékot kizárólag a sörmúzeumban lehet majd megvásárolni a készlet erejéig.
A múzeumi tárlatvezetésen a résztvevők elmélyülhetnek a Dreherek magyarországi történetében, miközben a Dreher Sörmúzeum kiállítási tárgyairól is többet tudhatnak meg. hónapban minden érdeklődő fél áron válthat jegyet a múzeumi tárlatvezetésre, hogy megismerhesse a hazánkban egyedülálló söripari muzeális szakgyűjteményt.
A sörmúzeum kiemelt feladata a kiállított tárgyak gyarapítása és állományvédelme. Szakértőkkel együttműködve folyamatosan újítják fel a régi sörös relikviákat, ide tartozik például az Első Pesti Serfőző Céh zászlaja, vagy az 1860-as években készült Gambrinus-festmény is. Legutóbb pedig a gyár területén kiállított régi sörfőzési és fermentációs eszközök kapták vissza régi fényüket.
A statisztikák alapján egyértelmű, hogy a hazai muzeális intézményekben mostanra visszatért a 22 évvel ezelőtti látogatottsági arány, és a Dreher Sörmúzeum is hónapról hónapra érdeklődők százait fogadja; a Múzeumok Éjszakája minden alkalommal teltházas.
„A kerület egyedülálló ipari öröksége, a söripar történelmi múltja és a Dreher Sörmúzeum együtt különleges élménycsomag, amit érdemes megismerni és felfedezni akár a múzeumlátogatás által is” – hangsúlyozta újságírók előtt Szabó Ibolya, a Dreher Sörgyárak egyik igazgatója.
A magyar sörkultúra, valamint a dreheri örökség megőrzése és megismertetése a múzeum kiemelt feladata: ezt szolgálja a Budapesti Metropolitan Egyetemmel közösen kialakított tanulmányi együttműködés is, ami találkozási pont a mai fiatal generáció és egy hagyományos iparág, illetve a hozzá kapcsolódó szellemi és indusztriális örökség között. A program résztvevői célzott kutatást folytatnak és tervet dolgoznak ki a fiatal nemzedék érdeklődésének felkeltésére a magyar söripari történelem és a múzeum iránt.
A Dreher Sörmúzeum csapata különleges videót készíttetett a mesterséges intelligenciával, amiben történelmi időutazásra hívják a nézőt, hogy megmutassák, milyen változáson ment keresztül a söröskorsók formája az 1800-as évektől egészen napjainkig. A sörtörténet iránt érdeklődők még többet megtudhatnak a témáról a Dreher Sörgyárak közösségimédia-oldalán.
Az országosan és nemzetközileg is egyedülálló gyűjtemény és kiállítás 1979-ben, a Dreher Sörgyárak fennállásának 125. évfordulóján nyitotta meg a Söripari Emléktárat, amit jó négy évtized után újítottak fel. A kiállított műtárgyak a söripar és a Dreher Sörgyárak történeti emlékei: ipartörténeti tárgyak, műszaki és gyártási eszközök, céhes emlékek, makettek, zászlók-molinók, írott és nyomtatott dokumentumok, plakátok, tervek, fényképek, mozgófilmek, reklámanyagok.