Az idén is Újbudán kapott otthont az ARC-kiállítás. A 21. tárlat egy hónapon keresztül, mától október 17-ig az újbudai Bikás parkban éjjel-nappal megtekinthető.
A 21. ARC közérzeti kiállítás most is egy bárki számára nyitott, jeligés pályázat eredménye. Alább egy részlet az idei pályázati kiírásból:
„…Nehéz időkön vagyunk túl – mindenki megélte a veszteséget. Van, aki a munkáját, a megtervezett jövőjét, a vállalkozását veszítette el, van, aki a szomszédját, a barátját, rokonát, de ha csak az ismerősének az ismerősét, már az is több a soknál.
És mégsem változott semmi: a gazdagok még gazdagabbak lettek, a szegények még szegényebbek és még többen szegények, a környezetünkre még magasabbról tesznek azok, akiknek vigyázniuk kellene rá, a gazdaság még kevésbé emberi, pedig az emberekből él, a pénz pedig még nagyobb úr, mert a hatalmi erők szemrebbenés, együttérzés és részvét nélkül préselték ki azt, amit csak lehet ebből a tragikus helyzetből.
Ami azt jelenti, hogy az idén bőven van dolgunk, témánk, és persze plakáthelyünk.
Lehet, hogy neked sem tetszik mindez. Lehet, hogy van róla véleményed, lehet, hogy észrevettél valami fontosat, amit mások nem, de az is lehet, hogy mesélnél valamit úgy, ahogy más nem meséli el.
Itt az ideje, hogy magunkhoz térjünk: a kreativitás, az emberiesség és az érzékenység a mi erőnk. És te is itt vagy velünk, azokkal, akik nem adják fel a küzdelmet a kultúráért, a környezetért, az emberiességért és a közös együttlétért. Pusztán a létezésünk, az életünk jelei, a leheletünk, a test-hőmérsékletünk, az érintésünk, a látásunk és persze leginkább a kreativitásunk az, amivel hangot adhatunk annak, amiben hiszünk.
Nem kell ehhez erő, hatalom, pénz. Elég vagy te, az ötleted, a pályázatod és a részvételed az idei ARC-kiállításon. Alkoss, nevezz, adj életjelet!”
Éltek is sokan a lehetőséggel, az 1061 pályamunka sorsáról a 19 szakemberből álló zsűri döntött.
A legjobb alkotásnak járó díjat Vértessy Flóra és Ónodi Lóránt „Volt” című műve kapta. A második helyezett Vercz Dávid „Újjászületés” című képe lett, a harmadik helyezés Mészáros Dórát illette a „Házi feladat – 2021” című munkájáért. A legkedélyborzolóbb alkotás díját, a Borz-díjat pedig Radványi Gábor „Belóg a lóláb” című műve érdemelte.
Budapest különdíját Elter Zsolt, „Magyarfalancs” című alkotása kapta, melyet a díj felajánlója azon pályázat készítőjének ítélt oda, aki Budapest szempontjából a leginkább figyelemreméltó megoldást alkalmazta.
Újbuda különdíját Kocsis Bálint „Hajrá, magyarok!” című pályaműve kapta; ezt a díj felajánlója azon pályázat készítőjének szánta, aki fontos „társadalmi kérdésre progresszív módon reflektál és cselekvésre ösztönöz”.
A Hammer Agency különdíj Hegedüs Melinda „Depresszív addikció” című pályamunkáját illette. A díj felajánlója annak szánta, aki marketing-szempontból világszínvonalú megoldást nyújt.
A díjazottak sora itt nem ér véget, hiszen a közönségdíjért még megküzdenek a pályaművek. A szervezők arra biztatják a kiállítás látogatóit, hogy fedezzék fel az idei tárlatot, keressék meg kedvenc alkotásaikat és szavazzanak rájuk a képek alatti QR-kód segítségével, vagy az ARC weboldalán október 17-ig! A közönség által díjazott alkotást október végén hirdetik majd ki.
A www.whumm.com oldallal együttműködésben most is, az idei és a múlt hét évben kiállított művek közül bármelyik, különböző méretben és formátumban online megvásárolható.
Persze, sokan emlékezünk még a pesti Dózsa György út mentén éveken át őszi sétálós programra csábító ARC-kiállításokra, amikor a Hősök terétől csaknem az Ajtósi Dürer sorig nyúlt a gazdag látnivaló, és biztos találkozási pont volt sokaknak. Aztán elfogyott a hely az ARC-nak, ám Újbuda felkarolta ezt a nagyszerű szabadtéri tárlatot, amely évről évre lenyomatot mutat az elmúlt esztendő valóságáról.
Ebben az évben is mindent megtett partnereivel az ARC azért, hogy teret kapjanak az életünkről szóló, igazságkereső alkotások. Szolgáltatással, termékkel most még több partner és támogató segítette az esemény megvalósítását, azonban a kiállítás építése közben sajnos váratlan kiadásokkal szembesültek a szervezők. Ezért arra kérik a kiállítás kedvelőit, legyenek ARCOSTÁRSAK és támogassák az ügyüket akár csak egy mozijegy árával az ARC Művészeti Szolgáltató Nonprofit Kft. honlapján a „Támogasd az ARCot!”” menüpont segítségével!
A 21. ARC kiállítás Budapest más részeiről elsősorban a 4-es metróval, a Bikás park megállónál leszállva közelíthető meg könnyedén. A szervezők arra kérik a kiállítás látogatóit, hogy az aktuális járványügyi helyzetre tekintettel mindenki ügyeljen a saját és mások egészségére!