Az ügyészség segítségnyújtás elmulasztása miatt emelt vádat három férfi ellen, aki balesetet szenvedett társukkal, de nem hívtak orvosi segítséget, és tragédia lett a vége.
A Győri Járási Ügyészség vádiratának lényege szerint a 21 éves sértett, fiatalkorú barátnője és a 19 meg 22 éves vádlott baráti társaságként tavaly májusban Veszprém és Győr-Moson-Sopron megyei településeken szórakozott, alkoholt is fogyasztott. Ennek ellenére a társaság a hajnali órákban autóba ült, amit a 21 éves, ittas sértett vezetett.
Az érvényes műszaki vizsgával nem rendelkező, rossz műszaki állapotú járművel a négy ittas fiatal egy aszfaltos-murvás mellékúton közlekedett, ahol legföljebb óránként 30 kilométeres sebességgel hajthatott volna. Ráadásul egyikük sem használta a biztonsági övet. A sértett 101-108 km-es sebességgel haladt, mikor egy kanyarban elvesztette uralmát a gépkocsi felett, sodródni kezdett, először egy fának, utána az árok falának csapódott, majd a szántóföldön fölborulva borulva állt meg.
A baleset miatt a sértett kiesett a járműből és nagyon súlyos sérüléseket szenvedett. Utasa közül ketten súlyosan, egy pedig könnyen sérült. A fiúk beszéltek a sértettel, aki attól félt, hogy elvesztheti jogosítványát; a fiatalkorú lány is félt, hogy a helyszínen találják, ezért – bár megsérült – a fák közé ment.
A vádlottak, mivel tartottak a büntetőjogi következményektől nem hatóságot, hanem a sértett nővérét, és egyikük testvérét értesítették a balesetről. A helyszínre először az egyik vádlott 31 éves bátyja érkezett, aki arról nem is tudott, hogy a lány is helyszín közelében van, de a sértettnek felajánlotta, hogy a másik két fiúval együtt őt is elviszi a kórházba. Bár a sértett láthatóan súlyosan sérült volt a kiérkezett férfi tudomásul vette, hogy a sértett inkább megvárja a rokonait.
Végül a helyszínre érkezett rokonok mentőt hívtak, ám a sérült fiatal az ellátása közben a helyszínen elhunyt. Halálát a balesettel összefüggésben szerzett sérülések okozták, azonban nem bizonyítható, hogy a korábban érkező szakszerű segítség esetén az élete megmenthető lett volna.
Az utasok, tehát a két fiú és a segítségükre érkezett férfi is rosszul mérte fel a sérült vezető állapotát, nem nyújtottak megfelelő segítséget, nem hívott mentőt.
Mindhármójuk ellen az ügyészség segítségnyújtás elmulasztása vétsége miatt emelt vádat; ez a bűncselekmény két évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.
Az ügyben az érdemi döntést várhatóan a Győri Járásbíróság fogja meghozni – tájékoztatta szerkesztőségünket a Győr–Moson–Sopron Megyei Főügyészség.