Kéthely község végén nem a Petőfi-féle „kurta kocsma”, hanem a Kristinus Borbirtok hőre színét váltó burkolatú (!), látogatásunkkor épp zöldesen pompázó, üvegfalú és belső tereiben sok üveget alkalmazó, két nagy tömbbe fogalmazott high tech épülete áll. Belépve az épületegyüttesbe kitárul előttünk a fogadótér az információs pulttal és a borokat bemutató tárlókkal. Áll már a negyvenoszlopos, boltozatos, 700 négyzetméteres új pince, a Borkatedrális. Megcsodálható a 300 m²-es gasztroműhely az íves asztalával, ahol az étel kényelmesen bandukoló szalagon sorjázik a vendég előtt…
Az üvegfalú lépcsőn felfuthat pillantásunk az emeletre, ahol konferenciatermek mellett a Vinotel tíz, elegáns, egyedi berendezésű szállodai szobája kapott helyet, valamint a 45 személyes, körhangzásos Vinocino bormozi, ahol poharazás közben élvezheti a közönség a filmeket. Végül a légkondicionált érlelőtér tűnik elő, ahol gúlába rendezve állnak a szép, egyforma hordók… Az üvegfalakon át Somogy lankái közt álmodozhat a pillantás…
Ebben a modern, ám barátságos környezetben került tehát sor Dél-balatoni Borút Egyesület Márton-napi újborkóstolójára, melyet vendéglátónk, Florian Zaruba, a Kristinus Borbirtok ügyvezetője nyitott meg. A Balaton és környéke kiemelt fontosságú a hazai és nemzetközi turizmusban, ezért fontos az 1999-ben alakult egyesület igyekezete, amellyel régiót segíti: a hagyományokra építve, szakmai munkával és a borászok összefogásával akarnak versenyképes minőséget elérni a régió borászai. Móring József Attila országgyűlési képviselő kiemelte, hogy a dél-balatoni régió a leglendületesebben fejlődő borvidéke lett hazánknak, köszönhetően a kiváló fiatal borászoknak, akik „remek borokkal örvendeztetik meg lelkünket”.
Gábor Dénes, a borút-egyesület elnöke kiemelte, hogy a térség borászai közösen lépnek fel a régió fejlesztése és megismertetése végett, azzal a céllal, a Balaton környékén balatoni borokat töltsenek a vendégek poharába.
A borkóstolón a dél-balatoni régió 16 borászata vett részt, álljon itt a nevük: a Bujdosó Pincészet, a Buzás Szőlőbirtok, a Dézsma Pince, a Garamvári Szőlőbirtok, a Hujber Pince, az IKON Borászat, a Katona Borház, a Kislaki Bormanufaktúra, a Konyári Pincészet, a Kristinus Borbirtok, az Öregbaglas Szőlőbirtok, a Potyi Pincészet, a Pócz Pincészet, a Rádpuszta Szőlőbirtok, a Várszegi Pincészet és a Veszprémi Pincészet. Felsorolni is sok, megkóstolni tán nem is lehet valamennyit, de kísérletet tettünk legalább arra, hogy egy-egy asztalnál megállva, a borásszal beszélgetve, kóstolgatatás közben némi képet alkothassunk ennek a gyönyörű vidéknek a legjobb borairól. (Szerénységem elsősorban a vörösborokat és a rozékat kereste…)
Elsőként a házigazda, a 7 éve díjnyertes borokat készítő Kristinus Borbirtok asztalánál kóstoltam a Birtok Rosé névre hallgató bort, mely „55 hektárunk legjava, amit csak nyújtani tud rosé-frissességben. Minden cseppje tartalmaz: napsütést, pinot noirt, barátokat, gyümölcsöket, kékfrankost”. A borok különleges címkéjű üvegben várakoznak: a Balaton sziluettje alsó csücskére állítva helyezkedik el a címkén több színben és képpel vagy épp átlátszón, ami telitalálat: ennél jobb utalás arra, hogy balatoni bor van a kezünkben, nem is kell: nem véletlen, hogy az idei formatervezési díjak egyikét is elnyerte.
A Katona Borház családi pincészet: 1966 óta foglalkozik szőlő- és bortermeléssel Balatonbogláron, bár Budafokon is fellelhető. Kóstolás közben arról beszélünk Katona Ferenc borásszal, hogy alma, dió, kifli, körte, sajt fogyasztása mindenképpen ajánlott annak, aki többféle bort akar kóstolni, mert ezek az étkek elkülönítik egymástól az ízeket. Boraik a „nyári napsugarat, az aranyló fürtöket és a termékeny földet rejtik palackba!” Itt egy 2012-es remek Cabernet Sauvignon-t kóstolok, mert „annyira gyerek még” az idei bor, hogy nem is hozott belőle. Szerinte egy év kell legalább a fahordós érleléshez, s mint mondja, ő a testes borokat szereti, s a rozét is úgy, ha megvan a „beltartalma”.
A kötcsei Veszprémi Pince asztalához azért mentem oda, mert egyszer jártam én már Kötcsén, borozgattam is… Most a 200 éves pincével (is) büszkélkedhető családi pincészetnél Veszprémi László az új ültetvényről való (azaz „szűztermés”), idei „fahordós, újbort”, a (vörös) Portugiesert ajánlja, mely „nem annyira illatos”. Nagyon finom, s mint mondja, jövője van… Elmondta: a kötcsei borászok, a Buzás Borok, a Gutman Borpince és ők összefogtak, hogy az „észak-somogyi dombság ölelésében fekvő”, 1229-ben már írásos formában is említett Kötcse település és kitűnő borai szélesebb körben is ismertek legyenek a dél-balatoni Borrégión belül.
A Pócz Pincészet asztalánál Pócz József balatonlellei szőlő- és bortermelő, borász ajánlására 2013-i Prémium Cuvée-t kóstolok, mely hármas házasítású (60/35/5%), 24 hónapig hordóban érlelt, gyümölcsös illatú bor. Ez is kitűnő, ezért megírom, hogy borait könnyű felismerni a címkén látható piros–bordó madarak, mégpedig gyurgyalagok sziluettje miatt, „akik” azért kerültek a borai címkéjére, mert a 2019. év madara szívesen fészkel a birtok közelében lévő löszös-homokos partfalban.
A Garamvári Szőlőbirtok kínálatából egy rozét választottam, mert mint megtudtam, a lellei rozé fűszeresebb az átlagosnál (valóban…) és felfedeztem a „Kócsagos szelekciót” is, amely a gazdaság „megújult címkevilágát jellemzi”. Így ezeket a borokat is könnyű a világos háttér előtt repülő balatoni kócsagról felismerniük.
A Kislaki Bormanufaktúra, Légli Géza borászata a „beszédes nevű falu”dűlőiben, Balatonboglártól 3 km-re gazdálkodik. Légliéknél egy gyönyörű színű, illatos, pazar ízű és utóízű száraz vörös bort ittam; az „Érintetlen” névre hallgat, mert szinte kezeletlen a bor. Címkéjén mintha régmúlt idők ceruzás, javítgatott „zsinórírásával” lenne többször is felírva a szó…
Ha már Balaton és dél-balatoni borrégió, ne hagyjuk ki a balatoni vitorlázás ihlette borokat. A Bujdosó Pincészet Csomó, Horgony, Torony, Szextáns, Iránytű, Sirály, Mentőöv és egyéb „hajós” bora mellett megemlítem a szellemesen Katamarán névre keresztelt rozét, mely (mint megtudtam) miként a hajó teste kettős, így a bor is kettős házasításból született.
A borkóstolást a fine dining gasztroélmények koronázták főleg kéthelyi és környékbeli alapalanygokból: rozmarigos zsömle, fűszeres és brokkolis vaj; libamáj creme brulée, hozzá 2015-i, tölgyfahordós Sauvignon Blanc; bélszíntatár (2011-i első töltésű, tölgyfahordós Zweigelttel); tigrisrák és burgonyaszimfónia(meg 2015-i, citrusos, friss Sauvignon Blanc); libamell csíkok kelbimbóval tavalyi Pinot Noirral… Nem meglepő, hogy a Magyar Konyha Magazin „Balaton, 2016” gasztronómiai úti kalauzában a Balaton legjobb 10 étterme közé választotta a Kristinus Gasztro Műhelyt: a déli part második legjobb étterme a Magyar Konyha értékelése alapján.
A Márton-napi újborkóstolóhoz mindvégig kellemes dzsessz szólt a szaxofonos Szendrődy Csobán és együttese jóvoltából…