Nem tudható, persze, hogy amikor az éppen az idén 140 esztendős japán gyártó, a Toshiba névadói Kirára keresztelték ezt a formás és műszaki leírása szerint igen nagy tudású, könnyen hordozható komputert, gondoltak-e az európai kultúra történetének erre a névmorzsájára, mindenesetre telitalálat volt a választás. Kira, bár olcsónak aligha nevezhető, bizony, király. Azaz királynő, és nem királyné, mint a nagyhercegnőnek született Kirillovna.
A 13,3 hüvelyk (33,8 cm) képátlójú, Pixel Pure kijelző felbontása akár mesésnek mondható: 2560×1440 pixel. (Egy másik változata Full HD [1920×1080], nem tükröződő, 300 NIT fényerősségű, IPS-monitor.) Lelke, szíve, agya az 5. nemzedékű IntelCore i7 processzor 8 GB DDR3L memóriával. Önkéntelenül adódik a kérdés: kell-e egyáltalán ekkora teljesítményű erőmű ennek a parányi masinának? Miután az Intelnek mindenekelőtt Intel a párja, a processzor mellé Intel HD 5500 grafikus kártyát illesztettek.
Csak azért, hogy a kiemelkedő minőségű hordozható pc-k szerelmeseinek kedvében járjunk, ide írjuk, hogy a Toshiba királylány hangzórendszere is király: Harman Kardon sztereó hangszórók – DTS Studio Sound hangzásjavítással. „Merevlemeze” (akár) 256 GB mSATA SSD; tetszenek tudni, hogy az egyre nagyobb körben terjedő SSD félvezetős memóriát használó adattároló eszköz, szilárdtest-meghajtó. Alaplapjának csatlakozói: három USB 3.0 (ebből egy USB Sleep-and-Charge funkcióval), egy-egy HDMI-kimenetUltra HD támogatással, SD kártyaolvasó, fejhallgató-kombó. Az adatátvitel is Intel-terméken alapul: Dual Band Wireless-AC 7265, Bluetooth 4.0. Webkamerája HD-minőségű, a hozzáértőknek sokat mondó hullámformáló technológiájú kettős mikrofonnal.
Higgyünk a gyári leírásnak! A Full HD kijelzős modell akku-üzemideje (akár) 13 óra, a PixelPure kijelzősé (akár) 10 óra 45 perc. Egy feltöltéssel akár egész nap dolgozhat a használója. Ha már a kijelző alapján különböztetjük meg a Kira kétféle modelljét, akkor a méretek megadásánál is ekként járunk el: a PixelPure-változat 316×207×9,5/19,8 mm, tömege1320 gramm, a Full HD-sé 316×207×7,6/17,9 mm, és 1100 grammot nyom.
Aki azt gondolná, hogy az ultrabook operációs rendszerét Windows 10-nek hívják, az téved. Mindkét modellre a Windows 8.1 64 bites változatát telepítették gyárilag.
A gép egyébként máris megjelent a hazai piacon, ára amolyan toshibás, fél millió forint körüli. Sok éves tapasztalat szerint: lesz rá vevő bőven. A „Japán minőség” ugyanis kezdettől varázsos megjelölés, a különlegesen jó minőséggel egyenértékű.
Ha a Kira királynő, akkor az ugyancsak ma délben bemutatott Toshiba Satellite Click Mini (2 az 1-ben) noteszgép egy kis hercegnő. (Ha negédeskedni akarnók, akkor írhatnók, hogy „hercig nő”…) Meglehetősen sokoldalú gép, abból a fajtából, amelyről azt szokták mondani: ha akarom notesz, ha akarom, akkor táblagép. Mert a kijelzője leválasztható a billentyűzetről (most jegyzi meg a kedves olvasó, hogy más is gyárt ilyet jó ideje). Csakhogy ennek egyik érdekessége, hogy mindkét egységet külön akkumulátorral látták el. Jól kifundálták ezt a japánok: a Satellite Click Mini intelligens vezérlése először mindig a készülék akkumulátorát tölti fel és meríti le utoljára, miáltal önállóan használva az akku üzemideje a lehető legjobban kihasználható.
A hajszál híján 9 hüvelykes (22,6 cm képátlójú) Satellite Click Miniről első pillantásra kiderül: női táskában jól elfér, ráadásul csinos is, mivel gyöngyházfehér. Mondják, rövidesen megjelenik a szaténarany házba helyezett változata is.
Képernyője Full HD-felbontású (1920×1200), nagy fényerejű, IPS. Előnyei ismertek: nagy betekintési szög, egyszerre többen is gyönyörködhetnek a megjelenített tartalomban. (Hátránya: a kíváncsiak könnyen belenézhetnek akár a szomszéd székből is…)
A megfizethető áron (115 ezer forint) kínált kis masina nagy előnye, hogy táblagépként tehetjük táskánkba, ha éppen úton vagyunk, akár nyolc óra hosszat mozizhatunk vele. (Ha billentyűzettel együtt visszük magunkkal, akkor üzemideje megkétszereződik!) Egyetemistáknak, üzletembereknek éppúgy ajánlható, mint kamaszodó gyerekeknek – első számítógépként.
Műszaki jellemzői között említendő, hogy kapacitív képernyője tíz újjal simogatható. Agya az Intel Atom Z3735F jelű processzora, amelybe integrálták a grafikus egységet. Munkamemóriája 2 GB DDR3L, háttértára az okostelefonokból már ismert 32 GB-os eMMC-típusú, beágyazott memóriachip.
A hordozható eszközök esetében a reménybeli vásárlók többsége azt vizsgálja, hogy mi csatlakoztatható a kiszemelt kütyüjéhez. A Satellite Click Mini táblagép-egységén található egy-egy Micro-HDMI-kimenet, Micro-USB és microSD kártyahely, valamint mikrofon/fejhallgató egyesített port. A billentyűegység kapott egy-egy teljes méretű USB 2.0-portot, valamint egy ugyancsak teljes méretű SD-kártyahelyet, amely akár 128 GB-os tárolót is befogad.
Természetesen a vezeték nélküli lehetőségek sem maradhatnak el egy ilyen készülékből, íme: WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0. Továbbá van neki 5 MP-es autofókuszos hátoldali és 2 megapixeles előlapi kamerája.
Kellemes, tiszta hangja van a „hercegnőnek” a Dolby Digital Plus hangzást kínáló, két oldalt elhelyezett sztereó hangszóróknak köszönhetően. Akinek az alapbeállítás kevés, az bekapcsolhatja a hangzásjavító funkciót…
Operációs rendszere Windows 8.1. Arról nem szólt a fáma, hogy ingyen és automatikusan frissíthető-e Win 10-re. Az viszont tudható, hogy a géphez egy évig ingyen jár a Microsoft Office 365.
Végezetül mérjük meg a Satellite Click Minit, hogy valójában mini-e! Táblagép-módban 235×161×9,8 mm, tömege pedig470 gramm. Laptopként 235×170,6×19,9 mm, és kereken egy kilót nyom.
Elviselhető, hát ide vele!