Komolyan kell venni a biztonsági javításokat

Számítógép-használónként átlagosan 12 veszélyes biztonsági rés található a pc-ken: Kasperskyék tavaly több mint 800 egyedi sebezhetőséget azonosítottak, azonban csak nyolcféle sebezhetőséget találtak a széles körben elterjed exploit csomagok közül, amelyeket szívesen használtak a kiberbűnözők. A sérülékenységet hordozó programok közül öt az Oracle Javaban, kettő az Adobe Flash Playerben és  egy az Adobe Readerben fordult elő. A szám nem látszik soknak, de nem szabad elfelejtenünk ennek ellenére ez több mint egy „eszköz a betöréshez”, mivel a csalók akár hozzáférhetnek az összes személyes adatunkhoz, ami veszélyes kiber-kémkedéshez is vezethet, esetleg kulcsfontosságú ipari és kormányzati szervek adatlopásaihoz.

A számítógép-használók többsége elfeledkezik a programok frissítéséről, a javítások letöltéséről, telepítéséről, a népszerű programok régebbi verzióit használja, amelynek kockázata tovább veszélyezteti a személyes adatok védelmét és a vállalati infrastruktúrát.

A felmérésből az is kiderült, hogy a használók a javított szoftverváltozat megjelenése után körülbelül hat héttel hajlandóak váltani az új és biztonságosabb verzióra. A Java 2012. szeptemberben megjelent legújabb verzióját a használók mindössze 28 százaléka frissítette azonnal. A további 70 százalék hagyta számítógépén a program sebezhető és veszélyes változatát. Az Adobe Flash Player már elavult 2010-i verziójának biztonsági réseit ugyancsak könnyen kihasználták a kiberbűnözők, mivel a használók alig tizede frissített 2012-ben. Biztonsági rést fedeztek fel decemberben az Adobe Reader előző verziójában, és ezt a használók több mint 13 százalékánál meg is találtak.

A szoftverek sérülékenységei nyilvánvaló és világos veszélyforrások valamennyi számítógép-használó számára. A kockázatok enyhítésére kézenfekvő lehetőség antivírus-megoldások és a védelmi technológiák használata.