A fejlesztés több részterületet is érintett. Megépült az In Vitro Diagnosztikai Tömb. A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum (DE OEC) létrehozta a központi sürgősségi, központi intenzív, felnőtt és gyermek onko-hematológia tömböt, centralizálta a belgyógyászati ellátást. Megtörtént a bőrgyógyászati klinika égési osztályának fejlesztése, megvalósult a gyermekgyógyászati intézet központi gyermekintenzív osztálya. További fejlesztéssel lehetővé vált a fogyatékos gyermekek fogászati ellátása, egyaránt javultak az egészséges és a sérült páciensek fej-nyaksebészeti, arc-állcsont és szájsebészeti ellátása feltételei. Megvalósult az élődonoros vese-transzplantáció infrastrukturális háttere. A Pathológiai és az Igazságügyi Orvostani Intézet centralizációja részeként gazdaságosan működő infrastruktúra jött létre.
A Debreceni Egészség-központ fejlesztési szerződését 2009. július 30-án írták alá. A HUNÉP Universal Zrt. és a Magyar Építő Zrt. konzorciuma kivitelezésében felépült összesen17 791 négyzetméter új épület, és felújítottak 11 809 négyzetméternyit. Az elnyert pénzből 2,6 milliárd forintért vásároltak gépeket, műszereket – mondta el Paragh György egyetemi tanár, centrumelnök.
A 100 esztendővel ezelőtt alapított Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumátm 50 ezer dolláros alapítvánnyal köszönti Sung-Hun Ham, a Basic Medical Campus Korea igazgatója – közölte szerkesztőségünkkel a tájékoztatásért felelős dr. Fuxreiter Margit stratégiai igazgatóhelyettes.
Ham professzor, a debrecenivel partneriskola, a dél-koreai Geochang International School tulajdonosa tavaly kezdte meg támogatási programját; a Basic Medical Campus Korea Research Fund fiatal kutatók tudományos tevékenységét segíti. A pályázati program kiszélesítéseként ez évtől már a 35 éven felüli, tapasztalt kutatóknak is megnyílik a támogatási lehetőség.
A Medicor Kéziműszer Zrt. is folytatja a támogatási programját: az idén 554 első éves hallgatónak juttat összesen 5 millió forint értékben kéziműszer-készletet. Az elsőt Hamar Attila, a Hallgatói Önkormányzat elnöke veszi át a hallgatók nevébenNagy Pétervezérigazgatótól. A Medicor tavaly jelentette be: minden évben, valamennyi első éves orvos- és fogorvostan-hallgatót megajándékoz a gyakorlati oktatásban nélkülözhetetlen kéziműszer-készlettel.
WHO Együttműködési Központ létesül a DE OEC-ben
A WHO Társadalmi Sebezhetőség és Egészség Együttműködési Központjának nevezte ki az Egészségügyi Világszervezet a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Népegészségügyi Kar Megelőző Orvostani Intézetét.
A WHO a kinevezésével elismeri az intézet nemzetközileg is kiemelkedő tudományos munkáját, valamint évekre visszatekintő hozzájárulását az egészségfejlesztés, a népegészségügy és a hátrányos helyzetű lakossági csoportok, különös tekintettel a roma lakosság egészségi állapotának javítását célzó tudományos kutatások fejlődéséhez – jelentette be Jakab Zsuzsanna, a WHO Európai Regionális Iroda regionális igazgatója.
A Megelőző Orvostani Intézet, mint a WHO Együttműködési Központja a jövőben kutatásokat végez a romák egészségi állapotának és az azt meghatározó tényezőknek méltányos és összehasonlítható jellemzése végett, foglalkozik a hátrányos helyzetű lakossági csoportokkal kapcsolatos tudományos evidenciák és hatékony gyakorlatok gyűjtésével, elemzésével és terjesztésével. Ezenkívül az európai tagállamok döntéshozói számára szervez szakmai rendezvényeket és szervezeti kapacitásfejlesztési képzéseket a roma lakosság egészségi állapotával kapcsolatos kutatásokról, kutatási módszerekről, a társadalmi-gazdasági tényezőknek a romák egészségi állapotára gyakorolt hatásairól –tájékoztatta az Infovilág szerkesztőségét dr. Ádány Róza egyetemi tanár, az együttműködési központ vezetője.

