Linksys Smart Wi-Fi Router AC1200: okos útválasztó otthonra

Ami a hármast illeti: Linksys Smart Wi-Fi Router AC1200 (Németországban 129 euróért kínálják, Amerikában viszont nem egészen a feléért!), AC1600 (159 €) és AC1750 (199 €), közülük az AC1200-ast vehettük kézbe. Az első és legfeltűnőbb jellemzője: szép, komoly szerkentyű, amolyan németes, akár a FRITZ!Box-airól jól ismert berlini AVM-nél is készülhetett volna.

A Linksys falra erősíthető Smart Wi-Fi Router AC1200-asa – eltérően sok elődjétől és széles körben használt kortársától – az új trendnek megfelelően már nem szarv-, hanem rejtett antennáival szórja a világháló jeleit, kapcsolja össze a reá telepített eszközöket (otthoni hálózati vezérlőközpont).    

A kétsávos router a 802.11ac-technológiát használja, a WLAN-utód WLAN-ac szabványnak köszönhetően elméletileg másodpercenként akár 1300 Megabit sebességgel szórja jeleit. (A ma már hagyományosnak mondható WLAN-n legföljeb 450 Mbit/s gyorsaságra képes. Az ac-szabvány egyébként csak az 5 gigahertzes frekvencia-tartományban érvényesül.

És ha már a WLAN-n, illetve a WLAN-ac említtetett, az 5 GHz-es sávban akár 867 MBit/s adattovábbítási sebesség is elérhető, a 2,4 GHz-esben viszont legföljebb 300 MBit/s mérhető. E két adat a terméket ismertető szakirodalomból származik.

A rendelkezésünkre bocsátott készülék sebességpróbája családi házas környéken, emelet és kert vége között (légvonalban43 méter) zajlott a rendelkezésre álló 17,5 Mbit/mp sebességgel érkező DSL-jelet gyakorlatilag veszteség nélkül, 17,4 Mbit/sec-mal továbbította Acer TracvelMate 7530G laptopra. Az épület helyiségei, emelet és földszint között – a szerkezeti elemek okozta árnyékolás következtében – biztonságosan és átlagosan 15,5–16,2 Mbit/sec lett a csupasz rézvezetéken érkező 17,4 Mbit/sec-ből.

Itt kell megjegyezni, hogy a szerkesztőségi rendszer meglehetősen konzervatív: a „szolgálati” router IPv4-et használ, a Linksys AC1200 jelű okos routere viszont eleve tudja a legújabb, az IPv6 internetprotokoll-technológiát, tehát alkalmas az együttműködésre a holnap készülékeivel is.

Ami a jövőt (sokak szerint: a jelent) illeti, az AC1200 jelű Linksys-router interfészei között csak 2.0 szabványú USB-csatlakozó található. (Utánanéztünk: a bevezetőben említett nagyobb testvéreket USB 3.0-val is ellátták.) Köztudomású, hogy az USB-porton keresztül csatlakoztathatók a routerre a nyomtatók és a tárolóeszközök (USB-memória tüskék, külső merevlemezek), miáltal hálózaton keresztül az épületen belülről (vagy éppenséggel a kertből is) bárhonnan használhatók ezek az egységek. A gyors vezetékes hálózat kialakítását szolgálja a négy Gigabit-Ethernet-port, amihez közvetlenül csatlakoztathatók az asztali számítógépek, médiatárak és egyéb, „rézen lógó” készülékek.

Az átlagos számítógépes ismeretekkel rendelkezők örömére: a Linksys Smart Wi-Fi routere nem csupán hagyományos személyi számítógép böngészőjéből, hanem táblagépről, sőt, okostelefonról is telepíthető. Mi a már említett Acer-laptopot csatlakoztattuk a routerre, majd követtük a telepítősegéd meglehetősen egyszerű, közérthető utasításait, majd berendeztük az otthoni (esetünkben: szerkesztőségi), okostévével gazdagított hálózatot, amely természetesen valamennyi jellemzőjével együtt megjelent a router kezelőfelületén, függetlenül a használt eszközök helyétől.

A Linksys okos routereinek telepítését, más eszközök csatlakoztatását különösen megkönnyíti SimpleTap-szoftver: egyszerű billentyűkattintásokkal, pillanatok alatt felállítható a hálózat. A SimpleTap-technológiának köszönhetően aktiválható a vezeték nélküli hálózatot védő WLAN Protected Setup (WPS) akár a böngésző WPS-felületén, akár router-interfészei között megbúvó WPS-gombbal.

A doboz tartalma.

A router megalkotói gondoltak azokra is, akik a távolból (akár külföldről) is szeretnék ellenőrizni otthonukat vagy irodájukat: a Linksys  Smart Wi-Fi Mobil-Apps (okostelefon-alkalmazással) ezt megtehetik, és bekukkanthatnak egy vezeték nélküli, ám a router segítségével az internetre csatlakozó kamera által.