A magyar miniszterelnök ezzel rajzolta meg kormányzásának igazi karakterét, miközben a Fideszt radikális euroszkeptikus táborrá alakította, amely a liberálisok prófétáival ment szembe, igyekezvén maga lá gyűrni a világrendet – jellemzi Orbán kormányzását Andrew Byrne újságíró. Idézi Morgan Johansson svéd igazságügyi minisztert is, aki azt mondja, ha például a Svédországban lévő 70 ezer menekülttel úgy bánnának, mint ahogy Magyarország fog, akkor ez épp olyan lenne, mint a gulág. Arra is panaszkodott a miniszter, hogy semmilyen haladást sem értek el Magyarországgal a 220 menekült visszafogadásának kérdésében, holott a dublini egyezmény értelmében hazánknak ez kötelessége lenne. Johansson miniszter törvényességi vizsgálatot ígért Magyarországgal szemben. A cikk emlékeztet Frans Timmermanns, az Európai bizottság alenökének szavaira is, amelyek szerint az unió pénzbírságot fog kiszabni azokra, akik nem tartják meg az uniós tagállamokat kötelező menekültügyi törvényeket.
A BosNewslife portál szintén a menekültügy kapcsán ír Orbán Viktorról, azt kérdezve, elfeledkezett az ország keresztény katolikus gyökereiről? Embereket akar konténerekbe zárni? Elment az esze? – kérdi a Farrukh Saif, az önmagáról elnevezett alapítvány vezetője, aki részt vett a keresztény üldözöttek megsegítésére nemrég hazánkban rendezett nemzetközi konferencián. A „Mentsétek meg a keresztényeket!” érdekvédő szervezet ugyanígy gondolva felszólította a magyar kormányt, hogy ne küldje el és ne zárja be, hanem fogadja be és mentse meg a menekülni kényszerült keresztényeket. A Helsinki Bizottság pedig pereket fog a kormány nyakába akasztani, ha törvényt sért.
A BBC tudósítója ennek kapcsán a határőrizet megerősítésére indított toborzásról és az ellenőrzés szigorításáról számol be. Nick Thorpe tudósító kiemeli, hogy Magyarország naponta csak 10, Szerbiából érkező menekültet fogad be, ahol 7000-en várnak sorukra.
A Pravda orosz napilap „Magyarország csak az energia miatt szereti Oroszországot” címmel közöl interjút Krausz Tamás professzorral. Szerinte Orbán kiválóan el tudja különíteni az ideológiai-politikai érdekeket a gazdasági érdekektől. Racionálisan megközelítve felismerte, hogy egy olyan kis ország, mint Magyarország, nem tud megélni Oroszország nélkül. Nem mellesleg Gyurcsány Ferencet is szóba hozta Krausz, mint aki Putyin tanítványa és barátja volt miniszterelnökként. Ugyanakkor hozzáteszi azt is, hogy Orbán kormánya gyakorlatilag megsemmisítette a baloldalt és a liberálisokat, és nacionalista propagandájával lépést tett a tekintélyuralmi rendszer irányába. A demokráciát korlátok közé szorította Orbán, de még nem lőnek, mint Ukrajnában és nem zárják be a politikai ellenfeleket. Ugyanakkor látszik, hogy Orbán azon dolgozik, szüntessék meg az Oroszország elleni szankciókat, ám nem veszik komolyan az állandó konfliktusai miatt Brüsszellel.
Úgy tűnik föl, véget értek az orosz–amerikai mézeshetek. A The Washington Post arról számol be, hogy a Fehér Ház hivatalosan is azzal vádolta meg az orosz vezetést, hogy a közepes hatótávolságú rakétáinak hadrendbe állításával megszegte az 1987-i, erre vonatkozó nemzetközi egyezményt, amit Reagan és Gorbacsov írt alá. A külügyminisztérium óvatosabb, egyelőre az egyezmény górcső alá vételénél tart. Mindenesetre ez beárnyékolja James Mattis amerikai védelmi miniszter brüsszeli látogatását. John McCain a fejlemények láttán Trumpnak szegezte a kérdést, ugye készenlétbe helyezi európai nukleáris haderejét. Az arizoniai szenátor szerint Putyin ekképp teszteli az eddig jó barát hírében álló Donald Trumpot.