Ma zárult az ENSZ környezetvédelmi találkozója Nairobiban, ahol 193 ország képviselői vettek részt, és megállapodtak: közös erőfeszítéseket tesznek a bolygónkat elárasztó műanyagszennyezés megállítására. (A nyitó kép forrása: Wirtschaftswoche.)
A Greenpeace hatalmas előrelépésnek tartja, hogy az ENSZ környezetvédelmi találkozója kimondta: világméretű tárgyalások kezdődnek egy kötelező érvényű – azaz nem csak ajánlásokat tartalmazó – műanyag-egyezményről. Az országok közötti megállapodás fölérhet majd a klíma védelméről szóló párizsi egyezménnyel. Ha megszületik ez a megállapodás, akkor annak megfelelően a műanyagok teljes életciklusán keresztül vissza kell fogni a szennyezést, kezdve az alapanyagként használt olaj- és gáz kitermeléstől a műanyag gyártásán, felhasználásán át a hulladékkezelésig. A konkrét részletek kidolgozása az idén folytatódik.
A tárgyalásokon a Greenpeace is részt vett. A zöldszervezet üdvözli, hogy a világ környezetvédelmi döntéshozói végre elfogadták, hogy azonnali lépések szükségesek a műanyagkrízis megállítására.
A mai döntés világos üzenet a nagy olajcégeknek és más nagyvállalatoknak, hogy csökkenteni kell a műanyag-lábnyomukat. Az egyetlen jó megoldás az egyszer használatos műanyagok kivezetése, ezzel párhuzamosan pedig az újra használatra és az újra töltésre való mielőbbi áttérés. Fontos, hogy a megállapodás konkrét tilalmakat és szigorú előírásokat tartalmazzon, például kötelezze a cégeket is arra, hogy látványosan visszaszorítsák az olyan eldobható műanyagok gyártását és használatát, mint például a PET-palackok és műanyag zacskók – mondta Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője.
A Greenpeace és más civil szervezetek az egyezmény végleges aláírásáig közösen dolgoznak azon, hogy az valóban egy műanyag-szennyezéstől mentes világhoz vezessen.

