A 312 szavazattal, 244 ellenszavazat és 27 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalás az alapvető jogok helyzetét vizsgálta az Európai Unióban 2012-ben.
„Minden uniós országban előfordul az EU értékeinek, elveinek és jogszabályainak megsértése. Még mindig túl sok helyen, túl sokszor vannak hiányosságok. Ha az EU a világ előtt jó példaként kíván szerepelni, akkor saját magával is szigorúnak kell lennie” – mondta a jelentést jegyző belga liberális képviselő, Louis Michel.
Az Európai Bizottság „haladéktalanulˮ állítson fel egy rendszert, amely rendszeresen és objektív kritériumok alapján ellenőrzi, hogy a tagországok továbbra is megfelelnek-e az uniós csatlakozásukkor elfogadott feltétel-rendszernek, az úgynevezett koppenhágai kritériumoknak, fogalmaz az állásfoglalás. Az „új koppenhágai mechanizmusˮ egy sor mutatót hozna létre, kötelezően végrehajtandó ajánlásokat fogalmazna meg, és például az uniós források befagyasztását szabhatná ki a vétkes tagállamokra. A munka során tárgyilagosan, kettős mérce alkalmazása nélkül kell eljárnia.
A képviselők az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés (EUSz) 7. cikkének felülvizsgálatát is kérik. Ez a cikk határozza meg, hogy mikor áll fenn egy tagállamban az uniós értékek súlyos megsértésének egyértelmű kockázata. A cikk felülvizsgálatának célja, hogy egyértelműen megkülönböztethető legyen egymástól a kockázat fennállásának, illetve a konkrét jogsértésnek a fázisa. A képviselők javasolják, hogy állítsanak fel egy független, elismert alapjogi szakemberekből álló testületet, a koppenhágai bizottságot. A jövőben ez a bizottság vizsgálhatná, hogy a tagállamok megsértik-e az EUSz 2. cikkében felsorolt uniós értékeket.
Az állásfoglalás a nemzeti vagy nyelvi kisebbségek jogainak uniós szintű védelmét kéri. A nemzeti kisebbségek az unió lakosságának 10 százalékát alkotják.
A képviselők emellett a fogyatékkal élők hatékonyabb integrációját, a diszkrimináció minden formájának megszüntetését, többek között a szavazati jogra és a választásokon való indulásra vonatkozó korlátozások eltörlését is kérik a kormányoktól. A tagállamoknak segíteni kell a fogyatékkal élőket az önálló élet kialakításában.
A Parlament emellett halál méltóságának megőrzésére is felszólít, a többi között annak biztosításával, „hogy az élő végrendeletben megfogalmazott döntéseket elismer(ik) és tiszteletben tart(ják)ˮ.
Az elfogadott szöveg itt elérhető (a 2014.2.27-re kattintva)