A program elnevezése 2014 óta már nem Erasmus, hanem Erasmus+, ami arra utal, hogy azóta több embert céloz meg, és a lehetőségek szélesebb választékát kínálja. Az Európai Bizottság ma friss statisztikákat tett közzé, amelyek arról tanúskodnak, hogy az EU oktatási és képzési programja sikeresebb és nyitottabb, mint valaha.
Az Erasmus+ 678 ezer európainak tette lehetővé 2015-ben, hogy külföldön folytasson tanulmányokat, vegyen részt képzésben, illetve végezzen fizetett vagy önkéntes munkát. Ez minden addiginál több. Ugyanabban az évben az EU 2100 millió eurót ruházott be több mint 19 600 kezdeményezésbe, amelyben összesen 69 ezer szervezet vett részt. Az eredmények alapján úgy látszik, a program jó úton halad afelé, hogy teljesítse kitűzött célját, nevezetesen azt, hogy 2014–20 között 4 millió embernek nyújtson támogatást. A résztvevők beszámolói szerint az Erasmus+ által külföldön töltött időszak egyértelműen hasznosnak bizonyult: 94 százalék úgy nyilatkozott, hogy készségei fejlődtek, négyötöd pedig arról számolt be, hogy sikerült javítania szakmai kilátásait.
Az utóbbi 30 évben az Erasmus+ és elődprogramjai több mint 5 millió diáknak, gyakornoknak és önkéntesnek nyújtottak segítséget, kínáltak ifjúsági és szakembereknek szóló csereprogram-lehetőségeket. Mind ez ideig összesen 9 millió résztvevője volt a programnak. – Az idén számos eseményt rendeznek Európa-szerte – ekként Magyarországon is – a program fennállásának 30. évfordulója alkalmából.
Magyarország 1998 óta vesz részt az Európai Unió által támogatott oktatási programokban. Elsőként a felsőoktatási hallgatók uniós tanulmányait segítő Erasmusban, majd a köznevelés, a szakképzés, a felnőttoktatás és az ifjúsági programok területein is megkezdődhetett az együttműködés. Már több mint 60 ezer magyar egyetemi és főiskolai hallgató vett részt a programban, ugyanakkor Magyarország is vonzó célponttá vált. Mostanra évente több mint 5000 külföldi Erasmus-hallgató érkezik magyar felsőoktatási intézményekbe, szakmai gyakorlatra Magyarországra.
(A teljes bizottsági közlemény itt olvasható. A program magyarországi eredményeiről az Erasmus+ programot koordináló Tempus Közalapítvány közleménye részletesen is tájékoztatja az érdeklődőket.)
Az Erasmus+ 2015. évi jelentése
Tájékoztató az Erasmus+ programról
Magyarországra vonatkozó 2015-ös adatok
Körforgásos gazdaság: útmutatás a hulladék energetikai hasznosításához
Egy évvel a körforgásos gazdaságról szóló csomag elfogadását követően ma arról számol be a Bizottság, hogy milyen eredményeket, illetve előrelépéseket sikerült elérni a 2015-i cselekvési tervében ütemezett kulcsfontosságú kezdeményezések területén.
A Bizottság e beszámolóval egyidejűleg további intézkedéseket tett:
- az Európai Beruházási Bankkal (EBB) létrehozta a pénzügyi platformot, amelyen keresztül a beruházók és az innovátorok kapcsolatba tudnak lépni egymással,
- iránymutatást adott ki a tagállamoknak arra, hogy miként tudnak energiát nyerni a hulladékból,
- célirányos javaslatokat tett az elektromos és elektronikai berendezésekben található bizonyos veszélyes anyagokkal kapcsolatos jogszabályok továbbfejlesztésére. (A teljes közlemény itt olvasható.)
TÁJÉKOZTATÓ Kérdések és válaszok
A körforgásos gazdaságra vonatkozó uniós cselekvési terv
Az EBB szerepe a körforgásos gazdaságban