Minek a számítógép és a mail? Csak személyesen!

Feltételezem, hogy a kedves és nagytiszteletű háziorvosok többsége egyáltalán nem haragudnék meg, ha a betege (vagy éppen nem beteg páciense) azt kéri tőle telefonon (netán személyesen), hogy a neki járó receptet, beutalót elektronikus módon állítsa ki, írja meg és küldje el neki.

A „felhőbe küldött recept”-módszer, szerencsére, a pandémia okán már úgy-ahogy vagy még jobban működik. Már távgyógyászat is van kis hazánkban éppen a vírusözön okán. Beutalót azonban nem lehet ám így kérni! Személyesen el kell menni a doktor nénihez vagy doktor bácsihoz, aki csengetésre még ma is kiküldi a rendelő előterébe az asszisztensét, hogy a páciens fülbesúgásos alapon közölje vele, mi a baja-gondja. Az orvos természetesen nem kíváncsi arra, hogy miért kellenek a beutalók a betegnek. A beteg ezt sokkal jobban tudja, mint az, akinek ez a szakmája, hivatása.

Az asszisztens (ő mondja) mindent följegyzett, és közli: három napon belül jöjjön vissza a beteg…aki vissza is megy, átveszi a beutalókat, de…

Kiderül, hogy hiányos a két személyre kért beutalók választéka. Ezt, persze, már csak otthon veszi észre, amikor orrára illeszti az olvasóokuláréját.

Újabb telefon a rendelőbe, ám folyton foglalt. Aztán végre valaki fölveszi, kérés megismételve, föltehetően föl is írva, határidő: újabb három nap.

A páciensnek eszébe jut: miután a beutalók is számítógéppel készülnek, majd kinyomtatják őket…egy újabb telefonhívással arra kéri a rendelőt, hogy az elektronikus példányt elektronikus levélben (e-mailben) szíveskedjék elküldeni a beutalóra szorulónak, ezzel megtakarítva neki az oda-visszabuszozást a csaknem 40 fokos hőségben, meg a rendelőben várakozást is, ahová, persze, csak a lépcsőház előteréig van bejutása.

Telefonálás közben (miután az asszisztens kellő tisztelettel elmondja orvos főnökének a beteg alázatos kérését) a válasz (az orvosi hang a háttérből): NEM. És az asszisztens is ezt mondja: NEM. A beutalóért személyesen kell elmenni.

Az akármilyen (és a gyógyszerek sokfélék) receptért viszont elegendő, ha csak a gyógyszertárba megy a beteg, a patikus majd „leszívja” a felhőből.

Ezt tessék összeadni!

Kelt Magyarországon, a harmadik Orbán-korszak 12. évében, a kínai Fudan Egyetem jegyében.