„Ahogy a Dunába is sok kisebb-nagyobb patak folyik, hogy hatalmas folyamként folytassa útját, akként a Duna Filharmónia zenészei is sok-sok országból érkeztek” – ezekkel a szavakkal méltatta Ildiko Raimondi kamara-énekesnő a zenekar vezetőjét, Katona Ágnest a Centrope-díj átadóján, amelyet november 7-én tartottak a Bécsi Városházán. A kiemelkedő, határokon átnyúló teljesítményért járó díjat nyolcadik alkalommal az idén ítélték oda, az elismeréssel tízezer euró pénzjutalom is jár.

A szlovákiai születésű, de 1987 óta Ausztriában élő zenész a Nemzetközi Duna Filharmónia Kulturális Platformmal vívta ki a zsűri elismerését. Katona Ágnes 2000-ben, a többi között Göncz Árpád köztársasági elnök és Rudolf Schuster szlovák államelnök támogatásával dolgozta ki a Nemzetközi Duna Filharmónia koncepcióját, és 2003-ban meg is alapította. Az egyesület célja, hogy egyesítse a Duna-régió legkiválóbb zenészeit, és a zene nyelvén járuljanak hozzá a nemzetek közötti együttműködéshez a kultúra, a társadalom és a gazdaság területén. Az egyesületből 2009-ben lett Nemzetközi Duna Filharmónia Kulturális Platform, amely szellemi és kulturális hálózatként működik a térségben, hogy támogassa és összehangolja a legszélesebb értelemben vett kulturális tevékenységeket. Így a régióban együtt ünnepelnek meg fontos évfordulókat és eseményeket, továbbá a komolyzenei koncertek mellé gazdag kísérőprogramot szerveznek.
A Centrope kezdeményezést 2003-ban hívták életre, hogy ösztönözzék a határokon átnyúló együttműködést és tapasztalatcserét Bécs, Alsó-Ausztria, Burgenland, Csehország, Szlovákia és Magyarország egymással szomszédos területei között.

