Népszerű az életmű-kiállítás – Csontváry festményei a budai várban

Magányos cédrus.A pécsi Csontváry-gyűjteményt évente 25 ezren keresik föl, a budai várba viszont – a rekkenő hőség ellenére – két hét alatt sok ezren zarándokoltak el, közöttük jó néhány külföldi turista.

Gulyás Gábor kurátor vezetésével bravúros „hőstettet” hajtottak végre a rendezők. Az alumíniumból készült keretekre feszített, hatalmas méretű, nem tekercselhető képeket a mintegy húszfős csapat gondosan a budapesti helyszínre szállította, és helyezte el a kiállítótermekben. Az oroszországi Puskin Múzeumtól, sajnos, nem sikerült kölcsön kapni Csontváry Kosztka Tivadar műveit, de magángyűjtők és más múzeumok készséggel támogatták az életmű-kiállítás ötletét. A szervezők nem számoltak a trópusi hőséggel, ezért pótlólagos klímaberendezést kellett telepíteni a tavaly helyreállított budai épületben, hogy biztosítsák a levegő megfelelő hőmérsékletét és páratartalmát.

A festőóriás művészetét remélhetően sikerül majd mind szélesebb körben megismertetni, hiszen a hatvanas évek várakozásai ellenére Csontváryt még mindig méltatlanul kevéssé ismeri a világ. Talán nem csupán a budai vár épületét találják szemet gyönyörködtető látványosságnak az elkövetkező hetekben, hónapokban a turisták, hanem mind többen térnek be a tárlatra – közöttük művészettörténészek is a világ minden tájáról. A rendezők várakozásai szerint a szeptemberben kezdődő tanévben mind több diákcsoportot is köszönthetnek a tárlatvezetők.

Szerelmesek találkozása.Interaktív eszközök teszik még izgalmasabbá A magányos cédrus – Csontváry géniusza című tárlatot. A látogatók ugyanis érintőképernyős készüléken tájékozódhatnak a művész személyes kapcsolatairól, vagy azokról a földrajzi helyekről, amelyek megjelennek képein. Ezeket a jellegzetes (libanoni, görögországi, boszniai, jeruzsálemi stb.) helyszíneket összehasonlíthatjuk mostani állapotukkal. A festményeket információs szövegek, fényfolyosó és játékfilmes szpotok kísérik, amelyek különböző szemszögből közelítik meg Csontváry életét és alkotásait.

Újdonság a vendégkönyv is: a látogatók elektronikus formában írhatják meg véleményüket a tárlatról.

A kiállítást családoknak és csoportoknak szóló múzeumpedagógiai foglalkozások is színesítik. A felnőttek saját életritmusuk szerint ismerkedhetnek a kiállítással, a fiatalabbak a nekik szóló foglalkozásokon vehetnek részt.

Az év végéig nyitva tartó tárlaton az érdeklődők angol és magyar nyelvű tárlatvezetéssel, kiválóan felkészült művészettörténészek közreműködésével barátkozhatnak meg az egykori patikussegéd, Csontváry Kosztka Tivadar egyedi világával.