Orbán az EKB-val csatázik – keleti szél: etnikai sovinizmus, Brüsszel-ellenesség

A Fidesz szerint az Európai Központi Bank a külföldi pénzintézetek érdekében nyomás alá helyezte az országot, amikor kifogást emelt a devizahitelesek megsegítését célzó törvény ellen – írja a Wall Street Journal. Az EKB-nak küldött válasz kiemeli, hogy a jogszabály nem érinti a jegybanktörvényt, vagyis szűken vett értelemben nem esik a konzultációs kötelezettség hatálya alá. Az MNB nem reagált arra, hogy mi a véleménye az EKB által nehezményezett pontokról. Ugyanakkor a kormánypárt álláspontja megerősíti az elemzők várakozását, amely szerint a Majna-Frankfurtból küldött üzenet csak szítjaOrbán Viktor harci kedvét egy újabb összecsapáshoz az unió testületeivel…

Az Európai Központi Bankot nyugtalanítja az a hatás, amelyet a magyar pénzügyi ágazatra gyakorolnak a devizahitesek terheinek enyhítését szolgáló intézkedések – írja a francia Le Figaro. Az EKB ugyanakkor bírálja, hogy Budapest a megkérdezése nélkül járt el az ügyben. A majna-frankfurti pénzintézet azt vette zokon, hogy a magyar fél kikérte ugyan a véleményét, ám nem várta meg a választ, mielőtt benyújtotta volna a törvényjavaslatot a Parlamentben. Nem ez az első alkalom, hogy az Európai Központi Bank megdorgálja a magyar felet…

A Der Spiegel a diszkrimináció újabb fejezetének minősíti, hogy a miskolci filmfesztiválon – állítólag a közelgő helyhatósági választások miatt – törölték a romákról szóló alkotásokat. Két olyan műről van szó, amely kritikusan ábrázolja a kisebbség helyzetét. A DunaDock filmkölcsönző mindenesetre azt közölte, hogy a CineFest vezetése nem látná szívesen egyik filmet sem, mert október 12. előtt mindkettő túl nagy politikai hullámokat kavarna…

„Orbán Putyin nyomdokában” címmel a The Moscow Times című orosz lapban egy amerikai újságíró arra mutat rá, hogy a magyar miniszterelnök keleti szélnek nevezi az etnikai sovinizmust és Brüsszel ellenes beállítottságot, ami Moszkvából kiindulva jelenleg az ukrán síkságon halad, és amely, ha Orbán kitart irányvonala mellett, egyenesen az unió felé tart. Hogy az EU azután miként kezeli ezt a gyorsan közeledő realitást, azt csak találgatni lehet. A magyar kormányfő Tusványoson meghirdette a liberális állam végét, vagyis hogy befellegzett a jóléti rendszereknek. Továbbá, hogy országának védekeznie kell az EU által támogatott rettenetes toleranciával szemben. Ha ezek a megjegyzések ismerősen csengenek, az semmiképpen sem meglepő. Oroszország hasonló érvekre alapozva konzervatív jogszabályokat hozott, és Orbán hivatkozott is az orosz modellre. A magyar demokrácia lebontása sokakat elszomorított az utóbbi években. A sajtót fokozatosan korlátozták, az ellenzék ismételten választási törvénysértésekre figyelmeztetett.

A cikk folytatása és a teljes mai lapszemle itt olvasható, tessék kattintani!