…Orbán szerint Magyarország a keresztény értékekért küzdött mind a 2. világháborúban, mint pedig a szovjet uralom alatt. Vagyis számára nem az a fő gond, hogy a németek nácik és antiszemiták voltak, hanem hogy keresztényellenes erőként léptek fel.Bayer Zsolt, miniszterelnök barátja, akit gyakran bírálnak a romák és az unió elleni kirohanások miatt, úgy gondolja, hogy Európa zsákutcába jutott a 68-i liberalizmus miatt. És hogy a liberalizmus tagadása csakis a nemzeti reneszánsz lehet. Granasztói György, a konzervatív történész azt hangsúlyozza, hogy nem lehet nacionalistának minősíteni a kormányt, amikor az elsősorban az országot akarja megvédeni.
A kérdés, hogy van-e bármiféle közös miniszterelnök közvetlen környezetében a pontosan meghatározott ideológia nélküli pragmatikusok, lásd Lázár Jánost, Rogán Antalt és Habony Árpádot, illetve az ideológusok, Tellér Gyula, Fekete György és Schmidt Mária álláspontja között. Ám egyik oldal sem volt képes meggyőzni a magyarokat, hogy több gyerekre van szükség.
A lélekszám csökkenése lidércnyomás Orbán számára, aki visszautasítja, hogy külső forrásból pótolják a külföldre távozott félmillió embert. Budapest a határon túli magyarok segítségével igyekezett kompenzálni a vérveszteséget. Ám ez nem jött be. Catherine Horel, a közép-európai történelem szakértője azt jósolja, hogy ebben a helyzetben Orbán Viktor előbb-utóbb a nacionalizmushoz nyúl. Európa keresztes vitézének még bőven van ideje, hogy a 2018-i választásokig meghatározza az utat.
Az unió közbeavatkozását sürgeti a müncheni Süddeutsche Zeitung, mert úgy ítéli meg, hogy az új lengyel vezetés elárulja a közös értékeket. Azaz szakít az EU normáival és úgy át akarja alakítani az államot, hogy az alapjaiban rázza meg a szervezetet. Varsó most éppen a szólásszabadságot igyekszik elfojtani, ezért központi ellenőrzés alá vonja a közmédiát. Az ország úton van a tekintélyelvű állam felé. Brüsszelnek ennélfogva kötelessége, hogy fellépjen a hatalommal visszaéléssel szemben. Nem tehet úgy, mintha semmi köze sem lenne a lengyelországi államcsínyhez. Példa már van rá, hiszen az unió annak idején igen határozottan járt el, amikor Ausztriában a Haider-féle jobboldali-populista Szabadságpárt bejutott a hatalomba. Most is lehet követelni, hogy Kaczynskiék ismerjék el: kötelezőnek tartják magukra nézve az európai értékeket. Ha mégis megsértik a közösségi jogot, akkor fel lehet függeszteni az ország szavazati jogát az Európai Tanácsban…
Rohamléptekkel zajlik Lengyelországban az állam átalakítása – írja a német Frankfurter Rundschau. Az alkotmánybíróság után a médiát vette célkeresztjébe a nemzeti-konzervatív kormány. Minden arra vall, hogy a Jog és Igazságosság érvényesíteni akarja hatalmát a sajtóban. Ám a vonatkozó törvény keresztülhajszolása felébresztette Brüsszelt, amely ráébredt, milyen sok a hasonlóság Magyarországgal. Az uniónak többször is rendre kellett utasítania az Orbán-kabinetet. Ha a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a lengyelek megsértették a közösségi jogot, eljárást indíthat, és a végén az Európai Bírósághoz fordulhat. Timmermans alelnök néhány hét alatt már a 2. figyelmeztető levelet küldte Varsóba. Kaczynski visszautasítja a bírálatokat, azt mondja, ők Európa igazi védelmezői. Így óvja a vallásszabadságot, mert az szerinte a Nyugaton veszélyben van…
A mai teljes nemzetközi sajtószemle itt olvasható, tessék kattintani!