Orbánék Putyinnak hízelegnek az olajembargó ellenzésével?

A Politico című amerikai portál európai kiadása azt valószínűsíti, hogy ma, pénteken éjszakába – sőt, akár azon túl is – nyúlhat az egyeztetés az Oroszországgal szembeni újabb európai uniós szankciós csomagról. Annak azon elemével, ami megszüntetné az orosz olaj behozatalát, nem ért egyet Magyarország és Szlovákia.

„Úgy sejtem, elég hosszasan fogunk holnap tanácskozni” — mondta csütörtökön egy diplomata. A Politico olyan illetékest is idéz, aki valószínűbbnek tartja azt, hogy lesz megállapodás, mint azt, hogy nem. Brüsszel javaslata szerint az orosz nyersolaj importját hat hónapon belül, a feldolgozott olajszármazékokét pedig ennél nem sokkal később, az év végéig szüntetnék be a tagországok. A csővezetéken érkező orosz olajtól különösen erősen függő Magyarország és Szlovákia ezekhez a határidőkhöz képest egy év haladékot kapna, Budapest és Pozsony szerint azonban hosszabb átállási időre van szükség. A Politico tudomása szerint a Cseh Köztársaság és Bulgária is szeretne átmeneti felmentést kapni az intézkedés érvényesítése alól.

Az AP amerikai hírügynökség összefoglalója szerint az EU versenyfutásban van az orosz energiát helyettesítő források beszerzéséért, és elsősorban Algériából, Katarból, illetve az Egyesült Államokból származó cseppfolyósított földgáz – angol rövidítéssel LNG – vásárlását részesítené előnyben.

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a héten – balkáni országok vezetőinek társaságában – ellátogatott az észak-görögországi Alexandrúpoli kikötőjébe, ahol a tervek szerint jövőre kezdheti meg működését az épülő LNG-terminál.

A Die Zeit német hetilap online kiadása „Függőségben és tétlenül” címmel közli Thomas Roser elemzését. A szerző azt igyekszik feltérképezni, hogy

valóban kizárólag gazdasági okai vannak-e az olajembargóval szembeni magyar ellenkezésnek, nem játszanak-e szerepet olyan politikai szempontok is, hogy tekintettel kell lenni Moszkvára.

Megjegyzi, hogy Szlovákia egyébként, ami szintén átmeneti mentességre számíthat, Ukrajna fenntartások nélküli támogatása mellett van, beleértve a katonai támogatást is. Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra, hogy miközben például Lengyelország 2015 óta a forrás szempontjából tudatosan – és gyaníthatóan politikai megfontolások miatt – több forrásra alapozta a saját energiaellátását, Magyarország ezzel éppen ellentétesen járt el az elmúlt években: erősítette Oroszországtól való energiafüggőségét, gyaníthatóan szintén politikai szempontokat követve. Budapest támogatta a Dél-Oroszországból érkező TurkStream csővezeték kiépítését, tavaly pedig Orbán Viktor újabb 15 évre szóló gázszállítási megállapodást kötött a Gazprommal.

Az orosz energiától való egyoldalú függést az országok saját maguk okozzák, de miközben például Németország néhány hét alatt 35-ről 12 százalékra szorította le földgázigényének orosz részarányát, aközben Magyarország semmilyen intézkedést sem tett a csökkentésért. 

És most nézzünk egy egészen más témát. Mini Goebbelsnek nevezte Herbert Kicklt, a szélsőjobboldali osztrák Szabadság Párt vezetőjét Ariel Muzicant, az Európai Zsidó Kongresszus ideiglenes elnöke az osztrák Die Pressében ismertetett, eredetileg a Jüdische Allgemeinében megjelent interjújában. Muzicantot, aki a bécsi zsidó közösség vezető személyisége, annak nyomán bízták meg átmenetileg az Európai Zsidó Kongresszus irányításával, hogy annak korábbi vezetőjét, Mose Kantort áprilisban az Európai Unió és Nagy-Britannia szankciós intézkedések hatálya alá helyezte, az Oroszországhoz fűződő, túlságosan szorosnak ítélt kapcsolatai miatt. Kantor ezért kénytelen volt lemondani.

Muzicant az említett interjúban kritikusnak nevezte a zsidóság európai helyzetét, mondván, nem tudható, miként alakul tovább az ukrajnai háború, milyen drámai hatásai lesznek Európára nézve, így például, ha orosz gázembargó lesz, akkor erőteljesen megnövekedhet a munkanélküliség. Szerinte már most is vannak szörnyűséges jelei az antiszemitizmusnak, és fel kell készülni arra, hogy a helyzet tovább romolhat.

Ami konkrétan a Kicklnek címzett megjegyzését illeti, Ariel Muzicant nem csupán Hitler egykori propagandaminiszteréhez hasonlította a szélsőjobboldali politikust, hanem azt is állította róla, hogy akár a saját nagyanyját képes lenne eladni, ha azzal szavazatokhoz jutna. Példaként utalt arra, hogy Kickl a covid19 vírusfertőzés kezelésére lóféregtelenítő szer használatát javasolta.

Az Európai Zsidó Kongresszus ideiglenes elnöke szerint a jobbos pártok funkcionáriusai körül láthatóvá válik a barna szenny, és mély antiszemita üledék rakódott le a társadalomban más európai országokban, így Német-, Francia- és Magyarországon is.