Párbeszédek a rock and rollról

Elsősorban a dalokat jegyző főhősöket kívánta megszólaltatni a Cseh Tamás Program magyar könnyűzenei örökség megőrzését támogató alprogramjának részeként tavaly tavasszal kezdeményezett „Azok a régi csibészek” című beszélgetéssorozat. Részvevői és szerkesztői szórakoztató formában igyekeztek megörökíteni a hazai könnyűzene történetét. Az epizódok pályaképeket vázolnak fel és öltözői pletykákat oszlatnak el. A kötet bepillantást enged a színfalak mögötti bambi- és vodkaszagú világba, bemutatja a Ki mit tud?-ok légkörét, választ keres karrierek szárnyalására és kisiklására is.      

Csatári Bence történész és Poós Zoltán író Balázs Fecóval, Boros Lajossal, Bródy Jánossal, Frenreisz Károllyal, Horváth Attilával, Kóbor Jánossal, Nagy Feróval, Németh Alajossal, Pataky Attilával, Schuster Lóránttal, Szörényi Leventével, Török Ádámmal, Trunkos Andrással és Zalatnay Saroltával beszélgetett. A közönség előtt zajlott találkozók népszerűsége arra indította a házigazdákat és a szerkesztőket, hogy az elhangzottakat írott, szerkesztett változatban is megjelentessék. A kötetet fényképekkel, a korszak legfontosabb alakjait és formációit bemutató szószedettel kiegészítve adják közre.

A Nemzeti Emlékezet Bizottsága támogatásának is köszönhetően megvalósult könyv a Jaffa Kiadó gondozásában jelent meg. A kötet nyilván felkelti a korszakot megélők érdeklődését, és tanulságos lehet a jóval fiatalabb nemzedék számára is.  

Egyes fejezetek egymáshoz szorosan kapcsolódó beszélgetéseket tartalmaznak, például Balázs Fecó és Horváth Attila, Boros Lajos és Trunkos András, Nagy Feró és Németh Alajos (Lojzi) eszmecseréje.

Ajánlójában Vass Norbert szerkesztő leszögezi: bár a rock and roll nem tánc, a maga idejében meglehetősen bátor, első néhány lépése a mából megmosolyogtatóan félszegnek látszik. A hőskor halandzsalíráját a sistergő rádióállomásokról „levenni”, az első basszusgitárt vécéülőkéből összetákolni, vagy éppen a Vörös Október Ruhagyár vasalt élű konfekciónadrágját farmerre cserélni igazi pionírmunka volt.

Az Ifipark köznyakkendőit és az illetlen tvisztelésért kiosztott taslikat a sci-fi klubok és a fotószakkörök, a ZK-magnók és a Polimer kazetták világa váltotta fel. Az építőtáborban szövődött szerelmek, és a fusiban összetört szívek dobbanásának háttérzenéjét azonban mindenkor az aktuális slágerek adták. 

A könyvben a beszélgető művészek nevének ábécérendjében szerepelnek az interjúk.  Ez természetesen nem kötelezi semmire sem az olvasót, mindenki kedve és ízlése szerint haladhat – hangsúlyozza a szerkesztő.