„A Föld órája” a múlt szombaton, március 19-én mozgósította a világot, több mint 10 000 helyszín csatlakozásával, és 178 ország részvételével. A jelképes akció mára igazi eredményeket hozott. A 60 perces sötétségen túl számos település csatlakozik példás programsorozattal, környezeti neveléssel, helyenként akár a fűtés vagy közvilágítás korszerűsítésével azért, hogy az éghajlatváltozás hatásait csökkentse.
A WWF Magyarország már az ötödik alkalommal hirdette meg „a Föld órája fővárosa kihívást”. Az eddigi nyertesek, Nyíregyháza, Szigetszentmiklós, Pusztaszabolcs és Vác után ezúttal Pilis nyerte el a címet, amelyet egy évig használhat majd.
Tavaly már egész napos aktivitásra volt szükség a nevezéshez. Az idei kihívás még tovább ment ennél: a települések kezébe adta a döntést: hogyan tudják lehetőségeikhez mérten a legaktívabban megünnepelni „a Föld óráját”. Pilis több mint 1300 ember bevonásával szervezett egész napos hulladékgyűjtést, fa- és cserjeültetést, az iskolák előadásokat szerveztek a gyerekeknek, amelyben olyan helyi nevezetességek is szerepet kaptak, mint a 100 éves tölgy, este pedig egy gyertyafényes, bio-zöldségekkel készült jótékonysági vacsorával zárták a napot. Az eseményekbe számos helyi intézmény is bekapcsolódott, és olyan elemek színesítették a jeles napot, mint például egy palackba zárt üzenet a jövő nemzedékének, amelyet egy tölgycsemetével együtt ültettek el.
A nyertes pályázó kiválasztása az idén nagyon nehéz volt. A címért 11-en szálltak ringbe, egytől egyig rendkívüli programokkal. Ócsán a 16 tonna összegyűjtött hulladék részeként külön gyűjtést szerveztek a nem működő elektromos eszközöknek, és újrahasznosított papírból ökoékszereket készítettek. Emellett szociális érzékenységükről is tanúkosdik, amikor egy köztiszteletben álló, 90. életévében lévő lakosuk kertjét is közös erővel csinosították az eseményhez kapcsolódóan. A világítás-lekapcsolást a templom előtt villanykörte formába rendeződve köszöntötték, gyertyák gyújtásával.
Mérnöki pontossággal megtervezett, gyertyákból kirakott földgömbbel köszöntette „a Föld óráját” Ózd, és aktív volt Uppony, Törökszentmiklós meg a címvédőként indult Vác is.
Budapest öt kerülete is részt vett az idei megmérettetésen. Óbuda-Békásmegyer számos intézményének bevonásával csaknem egész héten környezeti neveléssel alapozta meg „a Föld óráját”; lakóit a WWF Magyarország különdíjjal jutalmazta: az Élő Duna Turné ellátogat majd a kerületbe.
Haladó gondolkodásra vall a XIII. kerület ötlete, hogy totóval vonja be a lakosságot és keresi a megoldásokat arra, hogy mitől lesz fenntartható a jövőnk.
Emellett az idén jeles napokra is tervez aktivitást, amellyel a természeti értékeink védelmére hívja fel a figyelmet.
Kreatív volt a XV., XVI. kerület és Kőbánya is. A szelektív hulladékgyűjtés, természetjárás, növényültetés és környezeti nevelés kapott lelkesítő szerepet ezekben a kerületekben.