Miként a mai díjkiosztón elhangzott: az augusztus végén meghirdetett fotópályázat célja, hogy az alkotások által megmutassa: egy ilyen súlyos, sok esetben halálos kimenetelű betegség esetén sem szabad feladni a reményt, a gyógyulásba vetett hitet.
A daganatos megbetegedésekkel kapcsolatosan rengeteg a tévhit, helyes, hiteles információk hiányában kialakult rossz közhiedelem él a hazai köztudatban. A szervezők ezzel a pályázattal szerették volna felhívni a közvélemény figyelmét arra, hogy bármennyire nehéz is, de beszélni kell erről a problémáról, mert sajnos, egyre több magyar családot érint. A megelőzés, a rákszűrések, az onkológiai kezelések és kiegészítő terápiák mellett legalább olyan fontos a beteget támogató környezet, a szerető család, gondos ápolás, a rákbeteg akaratának erősítése, lelki támogatása.
Dr. Lex László, a Culevit Kft. ügyvezető igazgatója újságírók előtt a többi között elmondta: a pályázatra beküldött 416 fényképfelvétel arról tanúskodik, hogy a pályázóknak rengeteg mondanivalója van a témával kapcsolatban. A képekre érkezett 12 407 közönségszavazat is bizonyítja, hogy a közvéleményt foglalkoztatják a daganatos betegségek.
Szebeni András fotográfus, Érdemes művész, a Culevit-fotopályázat zsűrijének szakmai elnöke nem titkolta, hogy maga is érintett korunk legsúlyosabb betegségében: éppen évtizeddel ezelőtt operálták tüdőrákkal először, majd két évre rá másodszor is. Akkor találkozott dr. Kulcsár Gyula biokémikus, rákkutató, az emberi szervezet természetes tumorellenes védelmi rendszere felfedezőjének magyar és nemzetközi védelmet élvező találmányával („Tumoros megbetegedések megelőzésére és kezelésére használható gyógyászati kompozíciók és eljárás azok előállítására”), amely közismerten a Culevit készítményben testesül meg. Sok-sok ezer betegtársával együtt – hangoztatta ma délelőtt a fotoművész – Szebeni András is az orvosi beavatkozások, operációk, kezelések mellett a Culevitnek köszönheti életét, és azt, hogy legyőzhette a halálos kórt, és ma egészségesnek, gyógyultnak tartja magát.
A rák elleni drámai küzdelmet folytató embertársaink sokasága néz szembe velünk a pályázati felvételekről. Természetesen a fotóknak csak egy kis része minősíthető művészileg kifogástalan alkotásnak. Ennek ellenére köszönet és nagy elismerés illeti mindazokat, akik szerették volna megörökíteni a küzdelmes élet egy-egy pillanatát, a gyógyulásba vetett hitet és reményt. És legalább ekkora köszönet illeti azokat, akik életük legnehezebb szakaszában is bátran szembe mertek nézni az objektívvel. Megrendítő élményben lesz része annak, aki végignézi a pályázat képeit.
A szakmai bíráló bizottság Laki Krisztina jó és még jobb felvételekből (Kincsem, Generációk, Szeretet, Múló idő) álló fotósorozatát ítélte a legjobbnak. A hivatásos fotós különösen nagy erénye a témaválasztás és a képek megkomponálása mellett az, hogy elképesztően jól bánik a fénnyel. Pályázati anyagát nettó 300 ezer forinttal jutalmazták.
A 2. helyezett Kozák Albert ugyancsak szakmabeli: évtizedekig a Magyar Távirati Iroda foto-főszerkesztőségének riportereként dolgozott. A ma már nyugdíjas fotoriporter a „Hit, remény, szeretet” című fotójával nyerte el a bíráló bizottság egyöntetű tetszését. Nyereménye nettó 200 ezer forint.
Simó Szabolcs, a harmadik helyezett, talán a legfiatalabb az összes pályázó között, a tudománykommunikáció mesterképzés első éves hallgatója. Szeme és szíve a meglett fotoművészek érettségét idézi. A „Szent László Kórház” című alkotása (amely nettó 100 ezer forintot ért) egyedülálló finomsággal fejezi ki a gyógyulás reményét.
Laczkó Csabáné Bakos Krisztina „Vidáman harcolunk Veled és érted” című képe a szavazatok alapján közönségdíjat kapott, jutalma a Nők Lapja Café fölajánlása. Juhász Orsolya háromrészes képsorozata a Gréta történetét bemutató „Szembesülés”, „Anyai szeretet” és „Lelki társ” a Culevit Kft. különdíjában részesült.
A díjazott munkák itt megtekinthetők, tessék kattintani!
A díjkiosztó sajtóeseményen az Infovilág munkatársának javaslatára – tekintettel az első alkalommal kiírt pályázat sikerére – a Culevit jövőre is meghirdeti a fotopályázatot. Megfontolandónak tartja a cég, hogy videópályázattal bővíti a kiírást; a szándék szerint néhány perces filmekkel rákbetegek személyes vallomását rögzítenék, bemutatandó: nem csupán remény, lehetőség is van a gyógyulásra.
A fotópályázatot meghirdető Culevit Kft. csaknem húsz év óta a daganatos betegek szolgálatában. A hazai tulajdonú vállalkozás speciális, gyógyászati célra szánt tápszereket gyárt, melyeket dr. Kulcsár Gyula biokémikus, rákkutató tudományos eredményei alapján fejlesztettek ki. A Culevit-készítmények alapja a szabadalommal védett összetételű „aktív keverék”, melynek ráksejt-pusztító hatása tudományosan bizonyított. A Culevit összetevői az emberi szervezetben is jelen lévő, tudományosan vizsgált, bizonyított, biztonságos és természetes anyagok. Pusztítják a ráksejteket, csökkentik a kemoterápia és a sugárkezelés mellékhatásait, javítják a páciensek életminőségét.