Reményt kínál a reménytelenségben – avagy ez az igazi segítség

Idestova két évtizede dolgozik a hazánkban élő bevándorlók társadalmi integrációjának segítése végett a Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület. Tevékenysége nagyon sokrétű, a Magyarországon tartózkodó migránsoknak nyújtott szociális szolgáltatásoktól kezdve a bevándorlókkal foglalkozó szakemberek képzésén át a befogadó társadalom tájékoztatását, az emberi viselkedést jóra fordító igyekezetek is részét képezik a munkának.

A szervezet számos tervet, elképzelést, törekvést valósít meg három fő tevékenységi területen: szolgáltatások nyújtása (egyéni és csoportokkal foglalkozó szociális munka, pszichológiai segítségnyújtás, közösségi programok) Budapesten és vidéken; bevándorlókkal foglalkozó szakemberek (segítő szakemberek, pedagógusok, rendészeti területen dolgozók stb.) képzése; valamint a társadalmi befogadás erősítésére.

Mi tagadás nincsen könnyű dolguk (gyakran erős) ellenszéllel szemben munkálkodva; sikerek ezért is értékesebbek az átlagosnál. Felemelő volt látni, hogy az első napoktól kezdve minden gyűlöletet szító, ostoba propaganda ellenére intézmények, önkormányzatok, munkahelyek és családok sokasága nyitotta meg ajtaját, nyújtott segítő kezet, ajánlott munkát, egészségügyi és szociális ellátást. A Menedék Egyesület napokon belül készen állt arra, hogy a meglévő szolgáltatásai bővítésével és újakkal segítsen az Ukrajnából menekülőknek. A múlt egy évben ezreknek adtak tanácsot, segítettek lakást, munkahelyet, iskolát találni, igénybe venni az egészségügyi és szociális ellátásokat, együttműködve más intézményekkel és önkéntes csoportokkal.

E munka közben szerzett tapasztalataik alapján készítettek négy szakpolitikai állásfoglalást, a nálunk maradni kívánó ukrajnai menekülők lakhatási, munkaerő-piaci, egészségügyi és oktatási szükségleteire és hatékony, szakszerű kielégítésükre. Nagy reményeket fűznek hozzá, hogy kellő figyelmet is kapnak és munkájukkal – nem csupán a „tűzoltás idején” – hozzá tudnak járulni az elűzöttek szenvedésének enyhítéséhez, körülményeik rendezéséhez addig, amíg az Ukrajnát ért orosz agresszió megszűntével vissza tudnak térni otthonaikba.

Készült egy kisfilmje is az egyesületnek: Pozitív történetek az iskolából címmel, am arra világít rá, hogy miért fontos iskolába járni? Hogyan élik meg a külföldi gyerekek és a szüleik a menekültlétet? Hogyan lehet a hátrányból előny? Magyarországon a 3–16 éves külföldi gyerekek óvoda- és tankötelesek. Sok szülő bizonytalan, vagy éppen bizalmatlan a magyarországi beiskolázással kapcsolatban, ami érthető, hiszen a nagy többség nem önszántából vált hazát, környezetet, társaságot, akiknek nem ismeri sem a nyelvét, sem a kultúráját.

Elsősorban nekik szól a Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület kisfilmje, és szól mindazoknak, akik szeretnének serkentő történeteket hallani a külföldi gyerekek sikeres iskolai boldogulásáról.