A rendőrök bilincsbe verték és rendőrautókon elszállították azokat a fiatalokat, akik a Város Mindenkié szervezettől siettek a család védelmére, sorfalat vontak a lakás bejárata előtt, és elállták a végrehajtók útját. Csak a nők kezét nem bilincselték össze. Az egyik fiatal férfit a lábfején és a térdén vonszolva húzták a rendőrautóig, a Magdolna utca 10/b. előtt összegyűlt helyi lakosok megrökönyödése közepette.
„Úgy bánnak vele, mint egy kutyával” – kiáltotta egy asszony, egy másik pedig azt állította, hogy a fiatalemberbe egy rendőr bele is rúgott. Hasonló botrányos jelenetek játszódtak le a lakóház III. emeletéről kilakoltatott Lendvai család ajtaja előtt is. Az egymás karjába fonódott, és egymást visszatartó otthonvédők nem hagyták magukat, és ellenálltak a drasztikus rendőri beavatkozásnak. Tucatnyi rendőrt vetettek be ellenük, akik azután egyenként hurcolták el őket. Miután a rabszállító kis busz megtelt, közönséges rendőrautóval vitték el azokat, akik testükkel is védelmezni akarták a VIII. kerületi önkormányzat és a hatóságok által sorsára hagyott családot –tudósított róla Simó Endre, az MSZF vezetője.
„Követeljük az elhelyezés nélküli kilakoltatások leállítását!” – állt a Város Mindenkié szervezet transzparensén, a lakóház bejáratában.
Lendvai Andrea, az agytumoros asszony azt mondta Simónak, hogy nincs hol meghúzódnia a kilakoltatás után. Néhány napon belül újból kórházba kell mennie kezelésre, de nem tudja, addig hol hajthatná le a fejét. „Pedig dolgoznom is kellene, hogy meg tudjunk élni valamiből” – mondta a daganatos asszony. Kisfiúkat egy VIII. kerületi állami gondozóba vitték. A vese- és cukorbeteg Lendvai Géza egy munkásszállón próbál helyet keríteni, de az asszonyt oda nem fogadják be.
A történteket így összegezte a Magyar Szociális Fórum vezetője: „Kocsis Máté megtehette volna, mégsem állította le a kilakoltatást. Ez aljas eljárás volt a részéről, hiszen súlyos beteg embereket lökött az utcára. Emberséges magatartás tanúsítására kértem a polgármester urat két levelemben is, de egyikre sem válaszolt. Helyette Sára Botond Attila alpolgármester tudatta velem, hogy „a lakást el kell hagyniuk”. A kilakoltatás után harmadik levelemet is megírtam Kocsis Máté úrnak. Többek között ez áll benne: Amit Önök csütörtökön Lendvaiékkal szemben elkövettek, nemcsak önöket személy szerint, és hivatalukat hozta az embertelenség és a könyörtelenség hírébe, hanem az egész politikai vonulatot is, melyet képviselnek.”
A Magyar Szociális Fórum szerint a téli kilakoltatási moratórium december 1-jei életbe lépéséig országszerte több száz otthonból lakoltatják ki, illetve akarják kilakoltatni az embereket. Az esetek túlnyomó többségében önkormányzati bérlakásból.
HALLGATTASSÉK MEG A MÁSIK FÉL IS!
Józsefváros minden segítséget felajánlott, de visszautasították
A sajtóban megjelent hamis látszatot keltő állításokkal ellentétben Józsefváros önkormányzata senkit nem akar utcára tenni – olvasható a budapesti, VIII. kerületi önkormányzat internet-portálján. Az elmúlt napokban felkapott „kilakoltatás-ügy” egy hosszú évek óta tartó eljárás része, melyben a döntést a több millió forintos tartozást felhalmozó családdal kapcsolatban bíróság mondta ki, nem az önkormányzat – olvasható dr. Sára Botond, Józsefváros alpolgármesterének közleményében.
A bírói végzésben foglaltak már két éve (!) jogerőre emelkedtek, azt a végrehajtó teljesíti, az önkormányzat ezt megakadályozni nem tudja. A család számára az elmúlt 12 évben számtalanszor ajánlotta fel a Józsefvárosi Családsegítő és Gyermekjóléti Központ a segítségét, de ezt egyetlen alkalommal sem fogadták el. Az önkormányzat mindezzel együtt elfogadhatatlannak tartja, hogy a család egyetlen tagja is utcára kerüljön, éppen ezért a héten is többször megkereste az érintetteket, de ők továbbra sem működnek együtt. A bírósági végzés értelmében a végrehajtás alá vont ingatlant a családnak el kell hagynia, de Kocsis Máté polgármester utasította a Családsegítő Központ és az önkormányzat vagyonkezelő cégének vezetőjét, hogy mielőbb keressenek lehetőséget arra, hogy a család együtt maradhasson.
Az önkormányzat levélben kérte a Magyar Szociális Fórum támogatását is, hogy a család elfogadja az önkormányzat által felajánlott valamelyik megoldási lehetőséget, ezt azonban a szervezet nem tette meg. Ezért a szervezet tevékenységét hiteltelennek és politikai indíttatásúnak tartjuk. Ahogyan nem segíti a probléma megoldását az sem, hogy Erőss Gábor, a PM józsefvárosi képviselője össze-vissza hazudozik és mellébeszél, az ügyet önös politikai haszonszerzésre használja fel és csak médiaszereplési lehetőséget lát a nehéz helyzetbe került család ügyében. Önkormányzati képviselőként a józsefvárosiak érdekeinek képviselete lenne a feladata, ezért felszólítjuk, hogy a politikai színjáték helyett inkább támogassa azt, hogy a család elfogadja az önkormányzat segítségét.
Lendvai Andrea és családja együtt maradhat
A Józsefvárosi Önkormányzat Sajtóirodája 2015. október 21-én 17:15-kor ezt a közleményt juttatta el szerkesztőségünknek:
„Kocsis Máté polgármester utasításának megfelelően a józsefvárosi Családsegítő Központ és az önkormányzat vagyonkezelő cége megvizsgálta annak lehetőségét, hogy a 12 éve húzódó és végül múlt héten jogerős bírósági döntés alapján lezajlott végrehajtás után Lendvai Andrea és családja együtt maradhasson. A Családsegítő Központ az S.O.S. Krízis Alapítvánnyal közösen megoldást talált a család számára és sikerült megoldani elhelyezésüket.”

