…A tudósításban megszólal egy ottani görög munkanélküli, aki azt mondja, a Jobbikra szavaz, az nem olyan radikális, mint görögországi megfelelője. Szerinte a párt nem akar sem romákat, sem zsidókat ölni, csak asszimilálni igyekszik őket. A szintén görög származású volt polgármester azonban bosszúsan legyint, amikor a jobbikosok külföldieket tesznek felelőssé a magyar gondokért. Azt mondja, ma a cigányokkal van baj, holnap az albánokkal, utána pedig a görögök jönnek…
„Szalmaláng a Dunánál” című cikkében a vezető német polgári lap, a Frankfurter Allgemeine Zeitung rámutat:
Sok döntést – ideértve nagy gyárak építését – egy szűk vezetői kör hoz meg Orbán Viktor környezetében. A határozatok akkor kedvezőek, ha a kormány rá van szorulva a kérelmezőre, ha a hatalom vár valamit tőle: tekintélyt, pénzt, munkahelyeket. És főleg akkor, ha a befektetőt nem lehet hazai vetélytárssal helyettesíteni. Ha egy kérelmezőre nincs szükség, vagy az nem érdemleges, illetve nem kívánatos, akkor az illető nem jut el Orbánig, illetve süket fülekre talál. Az elriasztó példák sora hosszú. Egyetlen tollvonással korlátozták az idegen gazdák és erdőgazdaságok földhasználati jogát. Az új különadók elsősorban a nagy nem magyar láncokat találják telibe. A reklámadó gyakorlatilag az RTL-Klubot veszi célba. Az energia- és telekommunikációs ágazatban szintén nagy nyomás nehezedik a külföldiekre…
…A bankokat a jelzáloghitelek miatt megcsapolják: több mint 3 milliárd eurót kell visszaadniuk az ügyfeleknek. Az igaz, hogy ezek az osztrák vagy olasz bankok korábban sokat kerestek, kiaknázták az adósok jóhiszeműségét, illetve a törvények hiányosságait. Ez azonban nem igazolja, hogy most egy populista hullám keretében megkopasszák, sőt a legrosszabb esetben kipaterolják őket. Itt mutatkozik meg, hogy Magyarországon veszélyben a jogbiztonság. A vállalati döntéseket nem lehet megnyugtatóan megalapozni. Mint ahogy adott esetben nem lehet független bíróság előtt érvényt szerezni az érdekeknek…
…Egyértelmű, hogy a fokozódó bizonytalansággal Magyarország nem vonzza a beruházókat, és az is biztos, hogy az érdekcsoportok befolyása és a nacionalizmus megtépázza a pénzügyi rendszert. Ez pedig meggyengíti nem csak a külföldi pénzintézeteket, hanem az egész gazdasági szerkezetet. A rengeteg bizonytalanság miatt jó néhány közgazdász ebben az évben gyengülő, csupán 2,3%-os növekedéssel számol, ami közepes érték a keleti uniós államok sorában. Ha Magyarország nem tér vissza az ésszerű politikához, rámehet a fellendülés, még mielőtt igazából beindult volna.
A mai teljes nemzetközi sajtószemle itt olvasható, tessék kattintani!