Egyáltalán nem bizonyítható, hogy a tőzsdéken buborékok fújódnának megint, mint 8 vagy 15 évvel ezelőtt. Nincs feldolgozható tapasztalat a jelenlegi helyzet megértéséhez, ugyanis korábban soha nem volt a mostanihoz hasonlítható nulla kamatkörnyezet és nem nyomtattak soha korábban ennyi ingyen pénzt.
Joachim Goldberg az alapblog.hu újságírójának, Zentai Péternek adott interjújában elmondta, hogy Európa nagy részén tetten érhető a mélyről jövő bizalmatlanság a bankárok, a pénzváltók, a brókerek iránt. Ezt az ellenszenvet az internet információs dömpingje újból és újból „felturbózza”. Megfigyelhető, hogy ha egy visszaéléseket leleplező botrány a pénzvilágot érinti, akkor az sokkal nagyobb visszhangot generál, mint ha ugyanez más területen történik. Az átlagember és az ő gondolkodását befolyásolni képes média és vele párhuzamosan a politika viszont pillanatok alatt tud általánosításra alkalmas módon tömeghangulatot kelteni a pénzemberekkel, bankárokkal, brókerekkel szemben.
Az európai kontinens népei körében mindmáig negatív kicsengésű szó a spekuláció, spekuláns. Ugyanakkor milliónyi megfigyelés támasztja alá, hogy a legtöbb ember a következőképpen gondolkodik: „ha én keresek pénzt azzal, hogy drágábban eladom, amit olcsóbban megvettem, akkor én egy tisztes és jó befektető vagyok. Ha más csinálja ugyanezt, akkor az egy gonosz spekuláns”. Szóval „spekuláns az, aki ügyesen tud pénzt keresni, kivéve, ha az a valaki történetesen én magam vagyok” – nyilatkozta Goldberg.
Óriási stressz alatt vannak vagyonkezelők a viselkedéskutató szerint: „egyrészt agyuk feldolgozza az örök igazságot: ’a fák nem nőnek az égig’, illetve hogy a DAX fundamentálisan igenis drágának nevezhető. Nos, ezen az alapon szeretnének már ’kiszállni’, de mi van, ha a rali még évekig eltart és akkor aztán hatalmas nyereségekről maradnak le? Mindenki egy fokozatosan bekövetkező korrekcióért imádkozik.”
Goldberg ugyanakkor figyelmeztet, hogy a negatív fordulatot majd leginkább a kisbefektetők tőzsdére való lépése fogja elhozni. „Ha tudatosul az emberekben, hogy a betéti kamatok, a bankok által kínált rövid lejáratú biztonságos eszközök nemhogy semmiféle kamatot, hozamot nem produkálnak, hanem azok már egyenesen veszteséget termelnek, mert a kamatok negatív tartományba fordulnak, akkor tömeges szemléletváltás kell, hogy bekövetkezzen. Az első jeleket az ingatlanpiacon való „össznépi megjelenés” mutatja. S ha mindeközben mit sem veszít lendületéből a tőzsdei rali, ha továbbra is kúsznak felfelé az árfolyamok, akkor – hirtelen és gyorsuló ütemben beindulhat a kisbefektetők rohama a tőzsdéken is.”