Tizenkettedik alkalommal az idén rendezik meg Magyarországon – október 5–15. között – a német nyelvű filmek seregszemléjét, a Szemrevaló Filmfesztivált. A szokásos budapesti, debreceni, szegedi és pécsi mozikon kívül új helyszínként Veszprém, Európa Kulturális Fővárosa is csatlakozott a rendezvénysorozathoz

A programban ismét két kiváló alkotás (Sisi és én, valamint az Alma és Oskar) szerepel, mindkettő hármas, német–osztrák–svájci koprodukcióban készült. Mindkét alkotás középpontjában egy-egy nőalak, Erzsébet királyné és Alma Mahler áll.

A három ország filmes alkotói szoros munkakapcsolatban állnak egymással, és szívesen valósítják meg közösen az ötleteiket.

Az idei program filmjei négy csoportba sorolhatók:

Közösségi konfliktusokat, vagyis iskolai, egyetemi, lakóhelyi zárt közösségek belső konfliktusait dolgozza föl a Tanári szoba, a Nap és beton és a Mindenki az időjárásról beszélget.

Kívülállók és különcök szerepelnek az Almáról és Sisiről szóló filmekben, de ilyen film A róka, egy magányos fiatal katona is, ami a második világháborúban játszódik és valóságon történeten alapul. Ebbe a csokorba tartozik továbbá A Tűzvörös égbolt, A felső szomszédok és az Aranyéveink – végül újrakezdjük?

A Vonzások és választások címszóval megjelölt alkotásokban vígjátéki eszközökkel, vagy szomorkás derűvel mesélnek a fiatal, középkorú és az idős generáció szerelmi sokszögeiről.

És végül: két dokumentumfilm is szerepel a kínálatban: az Anima – Apám ruhái és a Vienna Calling Alternatív.

A Szemrevaló Filmfesztivál a Svájci Nagykövetség, az Osztrák Kulturális Fórum és a Goethe Intézet közös szervezésében valósul meg.