Bár a nemzetközi katonai beavatkozás Szíria ellen még kérdéses, azt mindenesetre bizton állíthatjuk, hogy a kibertérben már kitört a háború, elsősorban Szíria és az Egyesült Államok között. A Bassár el-Aszad szíriai elnököt támogató Szíriai Elektronikus Hadsereg (Syrian Electronic Army, azaz SEA) az elmúlt időkben számos kibertámadást indított különböző amerikai weboldalak ellen, legutóbb a The New York Times és a Huffington Post weboldalai, illetve a Twitter néhány brit oldala esett áldozatul. Támadásai miatt a SEA egyre nagyobb figyelmet kap a sajtóban, miközben arra még nem sikerült fényt deríteni, hogy kik alkotják tulajdonképpen a szíriai aktivisták ezen csoportját.
Már több újságíró és biztonsági szakértő megpróbálta kinyomozni a tagok személyazonosságát, ez idáig nem túl sok sikerrel. Néhány fontos információt azonban már sikerült kideríteniük, amelyek nyújtanak némi betekintést az SEA működésébe.
Az SEA története
Először is kezdjük néhány alap információval, amit biztosan állíthatunk a csoportról. Egy korábbi, a Vice.com amerikai újságnak adott interjúban a ThePro álnév mögé bújó tag elmagyarázta, hogy az SEA még a szíriai válság kezdetén indult, néhány fiatal szír csoportjaként, akik legfőbb küldetésüknek azt tartották, hogy megvédjék büszke és szeretett országukat a nyugati média véres propaganda kampányaitól. A csoport azt a nézetet vallja, hogy a nyugati propaganda hamis képet mutat Szíriáról, és ők csupán a valóságot akarják megmutatni az embereknek.
A szervezet kétféle módon próbálja felhívni magára és nézeteire a figyelmet: egyrészt a szíriai elnök ellen tüntető aktivisták számítógépeibe törnek be, másrészt pedig weboldalakat törnek fel, amelyeken saját üzeneteiket helyezik el. Legutóbb például az amerikai haditengerészet toborzó honlapját írták át, és arra szólították fel a haditengerészet katonáit, hogy szegüljenek ellen Barack Obama parancsának és inkább a szíriai elnök oldalán lépjenek hadba.
Kapcsolat az Aszad-rezsimmel
Bár ThePro büszkén vallotta, hogy ő egy Aszad-hacker, az SEA és a szíriai rezsim közti kapcsolat még mindig homályos. Néhányan úgy gondolják, hogy Bassár el-Aszad, aki nyilvánosan dicsőítette is az SEA erőfeszítéseit, anyagilag támogatja a szervezetet. Mások pedig azzal érvelnek, hogy a csoport amatőr módszerei azt bizonyítják, hogy a szervezetet csupán néhány nacionalista hackker laza csoportja, amely mindenkitől függetlenül, öncélúan cselekszik.
Van azonban egy széles körben elterjedt hiedelem, mely szerint a Szíriai Elektronikus Hadsereg az aktivistáktól megszerzett információkat megosztja a szíriai kormánnyal, és az általuk kiadott adatok már számos rezsim ellenes aktivista meggyilkolásához vezetett. ThePro nyilatkozata szerint a szíriai kormánynak nincsen szüksége az ő adatgyűjtésükre, erre megvannak a saját hírszerző szervei. Ugyanakkor azt nem tagadta, hogy néhány esetben már továbbítottak általuk ellopott emaileket a rezsimnek, amelyek szerintük biztonsági és katonai szempontból fontos információkat tartalmaztak, például robbantásokról, gyilkosságokról vagy emberrablásokról.
Anonymus, az SEA fő ellensége
A szíriai konfliktusban szintén aktív szerepet vállal a jól ismert Anonymus csoport, amely már a kezdetektől jelen van a szíriai kiber harctéren. Feladatuknak elsősorban a rezsim ellenes aktivisták támogatását tartják.
Az Anonymus egyik szószólója, Commander X szerint az SEA-t maga Aszad alapította, amikor még nem látott rá esélyt, hogy apja nyomdokaiba lépjen diktátorként. Az Anonymus azóta szemmel tartotta a szervezetet, hiszen biztos volt benne, hogy előbb vagy utóbb beszállnak majd a kiberháborúba. Mivel az SEA hűséges a diktátorhoz, az Anonymus kezdettől fogva ellenségként tekintett rájuk. A két hackercsoport közti igazi konfliktus pedig akkor kezdődött, amikor az SEA megtámadott egy viszonylag jól ismert Anonymus weboldalt, amelyre a megtámadott fél hasonlóképpen válaszolt. A köztük lévő harc pedig mind a ma napig hasonló módon zajlik.
Az álnevek mögötti hackerek
De nézzük csak meg, a szíriai oldalon kik is álltak csatasorba? Erre a kérdésre nem könnyű választ adni, hiszen bár az SEA már számos interjút adott a sajtónak, mindezt eddig anonim módon tette. A tagok személyazonossága mindig titkokban maradt a média előtt, az interjúk során különböző álnevek, mint például a fent említett ThePro mögé bújva nyilatkoztak.
A szakmai sajtó előszeretettel hivatkozik arra, hogy az SEA viszonylag primitív technikákkal kivitelezte a nagy horderejű támadásait. Néhány tapasztalt hackker és biztonsági elemző pedig egyenesen amatőrnek nevezi a támadásokat, mely állításukat arra alapozzák, hogy a csoport például adathalász trükkökkel vette át az irányítást néhány Twitter fiók felett.
Egy anonim szíriai hacker állítása szerint is az SEA többnyire néhány húszas éveiben járó fiatalt takar, akik nem is rendelkeznek magas szintű informatikai és biztonságtechnikai ismeretekkel. Ezt látszik bizonyítani az is, hogy korábban néhány hackkernek sikerült feltörni az SEA szerverét, ahonnan számos adatot sikerült megszerezniük: 140 email címet, többnyire Hotmail felhasználói adatokat, amelyek mind az állítólagos SEA tagokhoz tartoznak.
Az SEA vezetője?
A feltört szerver legnagyobb zsákmányának azonban az tekinthető, hogy a megszerzett adatok segítségével talán sikerült közelebb kerülni az SEA egyik vezetőjéhez. Az adatok szerint ugyanis a már korábban említett ThePro álnév alatt Hatem Deeb személye található, akinek a neve már egy korábbi fontos dokumentumon, az SEA által bérelt virtuális magán szerver (VPS) nyugtáján is felbukkant. Az itt szereplő email címe pedig az Admin@ThePro.sy, amely szintén kapcsolatba hozható ThePro blogjával, ráadásul az általa használt hitelkártya szám is Hatem Deeb nevéhez tartozik. Az ő neve szerepel továbbá az SEA weboldalának adminisztrátoraként is, illetve a neve egy SEA-val kapcsolatos Twitter fiókhoz is köthető.
A fenti összefüggések tehát mind arra engednek következtetni, hogy ThePro/Hatem Deeb jelentős szerepet tölt be a csoportban, bár ThePro kitartóan tagadja, hogy ő lenne Hatem Deeb. Mint mondja, ő nem lenne olyan felelőtlen, hogy felfedje a személyazonosságát. Ugyanakkor azt elismerte, hogy Hatem a barátja, és bár nem tagja az SEA-nak, az ő nevén szerepel a szervezet domainje.
Még ha igazak is ThePro állításai, a szervezet ezzel akkor is elismerte valaki személyazonosságát, aki aktív kapcsolatban áll velük. A SEA működésére a későbbiekben biztosan több fényt derül, de addig is biztosan kijelenthetjük, hogy a Szíriai Elektronikus Hadsereg jelenleg az egyik legtöbbet tárgyalt hacker csoport a világon. A bizonyítékok pedig arra engednek következtetni, hogy a szervezet egyik mozgatórugója a mindössze 19 éves szír hacker.