A Központosított Kormányzati Informatikai Rendszer (KKIR) kialakítása már a megvalósítási fázisába lépett. A múlt egy évben a meglévő szoftverkörnyezet frissítése, illetve az adott minisztériumoknál az egységes környezetbe történő migráció is megvalósult. Az új egységes desktop környezetnél mindenhol azonos korszerű platformot, és – a kormányhatározat szerinti – Open Doc Format (ODF) formátumot vezetnek be.

Az előkészítő fázisban megkezdődtek a közbeszerzési eljárások, melyek nagyrésze sikeresen lezárult, a beszerzett eszközök üzembe helyezése megtörtént. A Miniszterelnökségen és hat minisztériumban  még az idén befejeződik 2391 asztali számítógép, 300 noteszgép és 400 monitor üzembe helyezése. Kialakították az infrastruktúra-központ georedundáns környezetét, és üzembe állították az intézmények közötti biztonságos adatátvitelt lehetővé tevő eszközöket. A megvalósítás következő fázisában az infrastrukturális korszerűsítés és az érintett minisztériumok integrációja következik.

Ezután kerül sorra a géptermi rendszerek költöztetése és az infrastruktúra hardver- és szoftverfrissítése. Fontos feladat az üzemeltetési költségek csökkentése, a biztonsági szint növelése. A minisztériumokban megvalósul a korszerű csoportmunka és feladatkezelés. A licencgazdálkodás is a hosszú távú megtakarításokat szolgálja.

A korszerűsítést szolgáló beruházás eredményeként megvalósul a hatékony és biztonságos minisztériumi informatika környezet. A minisztériumok közötti együttműködést a számítástechnika nagymértékben támogatja a csoportmunka által. Az átszervezések könnyen követhetők az új rendszerrel.

A központosításnak számos gazdasági eredménye is várható. Azzal, hogy egységesítik a programokat, előreláthatólag 80 millió forintot lehet megspórolni. A hardverek egységesítéséből adódóan 40 milliós költségvetési igénycsökkenéssel számolnak. A nehezen vagy nem számszerűsíthető előnyök között található a használói elégedettség növekedése, a biztonsági kockázat csökkenése és a papírfelhasználás várható csökkenése.

A jövő nyárra, mire a nagyszabású informatikai átalakítás befejeződik, az államigazgatásnak mintegy 6000 munkatársát érinti már az új IT-struktúra, amely egyidejűleg 500 személy távmunkáját is képes kiszolgálni. A korszerűsítés ára kétmilliárd forint, és teljes lezárása jövő augusztus vége.

A Miniszterelnökség és a hat minisztérium teljes informatikai megújulása részben már idén megvalósulhat, amit jövőre KKIR-2 néven újabb kormányzati és közigazgatási intézmények követhetnek. A KKIR megvalósítását az Európai Bizottság és a projektet felügyelő bizottság ellenőrzései mellett, az előírások szigorú megtartásával végeztük el – jelentette ki Babócsy László, a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. illetékes vezetője.