Számos cégvezető törheti most a fejét, hiszen a kormány bejelentése szerint az online kasszarendszert hamarosan újabb ágazatokban is bevezetik. Az újak is a kiskereskedelemhez vagy a vendéglátóiparhoz hasonlók: gépjármű- és motorkerékpár-szervizek, alkatrész-kereskedők, plasztikai sebészek, diszkó- és fitneszclubok, ruhatisztítók, taxisok, pénzváltók.
„Mivel a rendeletbe bevont ágazatok a szürkegazdaság által erősen érintett szektorok, alapvetően üdvözlendő a szabályozási irány. Nem szabad azonban megfeledkezni a szabályozás árnyoldalairól sem” – mondja Pertics Richárd, az Opten céginformációs üzletágának igazgatója.
Az online pénztárgépekkel ellátandó ágazatokra rá is fér a fehérítés, mindenekelőtt a gépjármű-javítók hozhatnak majd nagy hasznot: a 6315 cég éves árbevétele mintegy 166–167 milliárd forint.
A jogalkotók piactisztító szándéka egyértelmű, és ahogy az már a kiskereskedelemre és a vendéglátóiparra vonatkozó szabályozás nyomán megtörtént, itt is pozitív eredmények várhatók. A megemelkedett adóbevétel, legálisabb működés nagy általánosságban garantálható, bár kellemetlenséget is okozhat a kasszarendszer kiterjesztése.
Az egyik: a bevezetéssel és az üzemeltetéssel járó költségnövekedés, de ez az online kasszák első körös bevezetésénél sem okozott megoldhatatlan problémát a piaci szereplőknek. Más kérdés az általános költségszint és vele a fogyasztói árak emelkedése, ami értelemszerűen a szürke és a fekete zónában működő vállalkozásokat érinti leginkább. Az eddig is teljesen tisztán működő cégek ugyanakkor feltehetően pozitívumként könyvelik el, hogy a velük szemben ügyeskedéssel tisztességtelen versenyelőnyre szert tevő versenytársak költségszintje a kasszák bevezetése után az övékkel megegyező szintre emelkedik.
A szürke zónában tevékenykedő cégek egy kis része ezzel szemben biztosan a feketegazdaságba menekül az online kasszák elől, felhagyva az átlátható működés látszatával is. Ezt nyílván csak a legkisebb és kevésbé szem előtt lévő szolgáltatók tehetik meg, így a hatás nem lesz túl erős.
A szerk. megj.: bár az online kasszarendszer használata mindazok számára kötelező, akik kénytelen-kelletlen összekötötték pénztárgépüket az adóhatósággal, egy idő óta ezt is kijátsszák. Nagy forgalmú helyeken, piaci csarnokokban tapasztalható, hogy a kereskedők látszólag adnak pénztárbizonylatot, csakhogy az mégsem az. A hivatalos nyugtához hasonlító cédula ugyanis nem más, mint a megvásárolt termékeket és egységárukat, illetve a súly, darab, térfogat szerinti eladási árukat fölsoroló jegyzék. A fizetendő összeget jól láthatóan föltüntetik, mi több, azon a helyen, ahol az online pénztárgépi nyugta NAV ellenőrző kódjának kellene állnia, a mérleg száma és a vásárlás pontos dátuma és ideje látható. A kereskedő ekként látványosan kijátssza az előírást, miközben látszólag nyugtát ad a vevőnek.
Ügyes – mondják pestiesen.
Csakhogy az ilyen cetli a vásárlót semmire sem jogosítja föl, ekként termékcserére, minőségi kifogásra sem.