Tömegek tüntettek a kormány ellen Madridban

(Alicantei tudósítás) Tüntetések voltak Madridban a kormány ellen. Legkevesebb kétszáz ember gyűlt össze a Salamanca negyedben és szabadságot, valamint a kormány lemondását követelték. Megerősítik a rendőri jelenlétet a városrészben, hogy ne fordulhasson elő több olyan demonstráció, melyen az emberek fittyet hánynak a járvány miatt elrendelt biztonsági szabályokra. Közben több autonóm közösség bejelentette: szeptember előtt már nem nyitja ki az osztálytermeket még a 6 éven aluliak részére sem.  ( Fotó: Twitter )

Több mint 200 ember gyűlt össze Madrid Salamanca városrészében, hogy tüntessen a kormány intézkedései ellen. Fazekakkal, serpenyőkkel és kanalakkal vonultak ki az utcára, melyeket egymáshoz ütögetve hatalmas zajt csaptak. Közben a “Szabadság” szót, illetve a “Mondjon le a kormány!” mondatot skandálták, és egyben Madrid 1-es fázisba való átengedéséért is szót emeltek. A rendőrség több lakossági bejelentés után kivonult a helyszínre és feloszlatta a tüntetést.

Már több egymást követő napon fordult elő hasonló kormányellenes demonstráció, de nem csupán a Salamanca városrészben. Más negyedekben is összegyűltek néhány tucatnyian, ugyanebből a célból. A 0. karanténfeloldási szakaszban várakozó fővárosban senki sem engedélyezte az utcára vonulást, az emberek mégis a gyülekezési jogukkal próbáltak takarózni. A kormány szerint lehet gyülekezni, de nem szükségállapot idején. A rendőrség hozzátette, hogy nem avatkoztak volna be a demonstrációba, ha az emberek betartották volna az alapvető távolságtartási és egyéb egészségvédelmi szabályokat. Azt kevésnek tartották, hogy a legtöbben maszkot viseltek, hisz’ eközben tömörülni kezdtek, ami viszont tilos.

Fotó: Twitter.

A helyiek azt mondták a hatóságnak, hogy a tiltakozások előzménye egy vasárnapi, fiatalokból álló csoport összejövetele volt az egyik lakóház előtt, ahonnan hangosan üvöltött a zene. Közülük 13 főt már hétfőn azonosítottak és feljelentést tettek ellenük a szükséghelyzet előírásainak megsértése miatt.

A tüntetéseket a madridi kormánydelegációnál kell bejelenteni, ám a salamancai rendezvény engedélyezését senki sem kérvényezte, tehát nem is volt jóváhagyva. A kormány megerősíti a rendőrségi jelenlétet a városnegyedben, hogy ne fordulhasson elő több rendbontás.

Közben a harmadik, oktatással kapcsolatos konferencián az autonóm közösségek többsége bejelentette, hogy szeptember előtt már nem akarja kinyitni a tantermeket a 6 évnél fiatalabb gyerekeknek sem. A kormány ezt a 2-es fázisba belépő régióknak már engedélyezné annak érdekében, hogy a dolgozó szülők gyerekeiket iskolai felügyeletre bízhassák a tanév, tehát június végéig. A madridi közösség egészségügyi jelentést követel a kormánytól, melyben alátámasztják a lépés szükségességét és biztonságosságát, ugyanis szerintük az iskolákban “abszolút lehetetlen betartani a távolságtartási és higiéniai szabályokat”. Az oktatási minisztérium és az autonóm közösségek megállapodtak abban, hogy egy munkacsoportot hoznak létre, mely kidolgozza a következő tanév összes lehetséges forgatókönyvét, melyeknek még nyár előtt el kell készülniük.

Fotó: Ultima Hora.

Az egészségügyi minisztérium a napokban jelentette be, hogy minden külföldről érkezőnek kötelezően 14 napos karanténba kell vonulnia péntektől, vagyis május 15-től. Válaszul a francia elnök csütörtökön bejelentette, hogy ugyanezt a szabályt alkalmazza a Spanyolországból Franciaországba utazó spanyolokra. Mindössze a határ menti dolgozókkal tesznek kivételt.

Fotó: El Diario.

Az elmúlt 24 órában 506 új fertőzöttet regisztráltak a spanyol egészségügyi rendszerben és sajnos megugrott az elhunytak száma az előző napok adataihoz képest: 217-en vesztették életüket szerdáról csütörtökre. Az egészségügyi minisztérium legújabb statisztikája szerint az összes fertőzött közül 50 088-an egészségügyi dolgozók, köztük orvosok és ápolók. Spanyolországban 229 540-en fertőződtek meg bizonyítottan a Covid-19-cel.